Oczekiwany, debiutancki album zespołu SALK, 21 kwietnia trafił w ręce fanów. W dniupremiery zespół zaprezentował się na poznańskim festiwalu Spring Break, 23 kwietniaw rodzinnym Krakowie, a w czwartek 27 kwietnia, elektroniczna ryba głębinowa dopłyniedo Warszawy i zagra materiał z płyty „Matronika” w BARdzo Bardzo. 

SALK (Selkie And the Lighthouse Keepers) to zespół utworzony w Krakowie przez trzech muzykówMarcelęRybskąMichała Sarapatę, Mateusza Sarapatę i poetę  Kamila KwidzińskiegoNazwa zespołu powstała nabazie inspiracji animacją „Song of the Sea” i mitologią celtycką. SALK to połączenie instrumentówtradycyjnych z nowoczesnymi brzmieniami i poezją. Po raz pierwszy przed szeroką publicznością zespółzaprezentował się podczas Koncertu Debiutów na 53. KFPP w Opolu w 2016 roku, wykonując utwór„Matronika”. 

Zespół tak opisuje swój album: ,,Matronika” to dwanaście piosenek, z czego siedem napisanych zostałow języku polskim. W całości da się zauważyć wpływy tradycji songwriterskiej, ale także współczesnych nurtówmuzyki elektronicznej oraz postrockowej ekspresji. Motywy w warstwie słownej, zaczerpnięte z różnychmitologii i wierzeń słowiańskich skontrastowane są z głębokimi, syntetycznymi basami i beatami. Wszystkoto spotyka się z organicznymi dźwiękami, które tworzą kolejne warstwy, czasami ledwie słyszalne dla ucha,a w innym wypadku stanowiące trzon utworu.

Fabułę i spójność tej płyty buduje przede wszystkim klimat wodny, a kolejne utwory wciągają siebie nawza-jem w coraz większe głębiny, gdzie toczą dyskusję, osadzone wszystkie w jednym świecie, choć często w od-miennych klimatach. (…) Nastroju dopełnia książeczka z tekstami pisanymi na maszynie oraz grafikami kra-kowskiej artystki, Doroty Tylki.

Nastrój w ,,Matronice” budowany jest bowiem oszczędnością w formie i przemyślaną treścią. SALK uznajewarstwę tekstową i muzyczną za równe sobie i kładzie zdecydowany nacisk, by jedno budowało drugie,z zyskiem dla słuchacza, żeby ten, po wysłuchaniu całości, nie był w stanie przez chwilę wrócić dorzeczywistości, lecz opadał na dno z każdym kolejnym utworem.

Tracklista:
1. Alien
2. Mojry
3. Matronika
4. Perfect Storm feat. Lor
5. Latarnik
6. Dead Sea
7. Halmaharea
8. Dziecinada
9. Dizonaur
10. Taiga
11. Kołysanka dla Dwóch Matek (Live, Radio Kraków)
12. Sen Zofii

Komenatrze

komentarz