Mad Music

Porady dla nowych redaktorów

Krótki poradnik dotyczący pisanie newsów na naszej stronie.

Witaj !

W tym poradniku pokażę Ci jak pisać posty na stronie mad-music.pl. Poradnik zawiera podstawowe funkcje, które musisz umieć i posługiwać się nimi.

Informacje prasowe:

Informacje prasowe dostępne są na mailu biuro.madmusic@gmail.com (hasło podaje każdemu z osobna w wiadomości prywatnej).

  • jeśli zainteresuje Cię jakiś artykuł i chcesz o nim napisać na Mad-Music.pl albo już napisałeś koniecznie oznacz go etykietką ze swoim imieniem oraz przenieś go do folderu ze swoim imieniem,
  • zawsze gdy odpowiadasz na jakiegoś maila podpisuj się imieniem i nazwiskiem,

UWAGA!!! Od sierpnia 2018 informacje prasowe od Universal Music Polska oraz Magic Records dostępne pod linkiem media.universalmusic.pl

Układ artykułów:

Układ jaki powinien zawierać prawidłowy post na naszej stronie (nie musi być taki sam, może być podobny, ważne żeby był czytelny i w miarę spójny z innymi):

1. Zdjęcie,
2. Treść,
3. Wideo, galeria itp.

W skrócie:

1. Dodajemy tytuł postu,
2. Dodajemy zdjęcie,
3. Piszemy newsa pod wcześniej dodanym zdjęciem,
4. Dodajemy video (jeżeli piszemy o nowym singlu, teledysku), galerię (jeżeli piszemy o trasie koncertowej, sesji fotograficznej itp.).
5. Dodajemy kategorię newsa,
6. Dodajemy odpowiednie tagi,
7. Dodajemy ikonę wpisu,
8. Udostępniamy wpis na stronie oraz na Fan Page.

Rozwinięcie do wcześniejszych podpunktów:

1. Dodajemy tytuł postu,

– Na samej górze mamy pole TYTUŁ należy wpisać tu odpowiedni tytuł wpisu.

2. Dodajemy zdjęcie,

– Pod polem TYTUŁ widnieje przycisk z napisem DODAJ MEDIUM, w który należy kliknąć aby dodać zdjęcie.
– Aby dodać fotografię przeciągnij plik z komputera na pole z napisem „Upuść pliki w dowolnym miejscu na tej stronie, aby wysłać je na serwer” lub na pole z wcześniej dodanymi zdjęciami.
– Po tej czynności zaznacz zdjęcie (o ile już wcześniej nie zostało zaznaczone) i kliknij przycisk z napisem WSTAW DO WPISU w prawym, dolnym rogu.
– Wyśrodkuj zdjęcie (o ile automatycznie się nie wyśrodkowało) klikając w nie a następnie klikając w ikonkę środkowania (zdjęcia prawie zawsze wyśrodkowują się same).

3. Piszemy newsa pod wcześniej dodanym zdjęciem,

– Jeśli piszesz newsa zwracaj uwagę na poprawność pisanych słów, zdań i znaków (nie poprawności będą podkreślane na czerwono tak jak w każdym edytorze tekstu),
– Jeśli chcesz dodać odnośnik (link) do tekstu zaznacz go a następnie użyj skrótu klawiszowego Ctrl + Klub kliknij w ikonkę hiper łącza w pasku narzędzi. Następnie w polu ADRES URL wpisz adres strony internetowej.
– Natomiast jeśli chcesz usunąć odnośnik (link) zaznacz tekst z hiper łączem a następnie w pasku narzędzi kliknij ikonkę z napisem USUŃ ODNOŚNIK.

*Nie przy każdym nazwisku itp. stosuj powyższe porady – fakt żeby wyglądało estetycznie.

4. Dodajemy video, galerię,

4.1 Dodajemy video (jeżeli piszemy o nowym singlu, teledysku itp.),

– Jeśli chcesz dodać wideo np. z YouTuba wystarczy że wkleisz w poście link do filmu np. https://www.youtube.com/watch?v=pa14VNsdSYM . Należy pamiętać jedynie o tym, że adres powinien znajdować się w osobnej linijce, mieć barwę podstawową (czarną) i nie powinien być aktywnym linkiem (hiper łączem).
– Jeśli pierwszy sposób nie zadziała stosujemy metodę „Shortcode” wklejając: [+embed width=”700″]LINK[/embed] w miejscu gdzie chcemy umieścić wideo np. [+embed width=”700″]https://www.youtube.com/watch?v=pa14VNsdSYM[/embed] (pamiętaj żeby usunąć znak „+” z kodu aby wszytko działało poprawnie),

– Jeśli chcesz dodać teledysk z serwisu Vevo wejdź w edytor tekstowy wpisu klikając TEKSTOWY w górnym prawym rogu panelu na którym zwykle piszesz wpisy koło napisu WIZUALNY. Tam wklej tekst Embed teledysku, który znajdziesz pod klipem na stronie Vevo w miejscu, w którym ma pojawiać się video.
– Po tym procesie z powrotem wróć do edytora wizualnego klikając napis WIZUALNY (tam gdzie wcześniej).

4.2 Dodajemy galerię zdjęć (jeżeli piszemy o trasie koncertowej, sesji fotograficznej itp.),

-Pod polem TYTUŁ widnieje przycisk z napisem DODAJ MEDIUM, w który należy kliknąć aby dodać galerię zdjęć.
– Aby dodać galerię klikamy w napis UTWÓRZ GALERIĘ , następnie przeciąg plik z komputera na pole z napisem „Upuść pliki w dowolnym miejscu na tej stronie, aby wysłać je na serwer” lub na pole z wcześniej dodanymi zdjęciami.
– Po tej czynności zaznaczasz zdjęcie (o ile już wcześniej nie zostało zaznaczone) i klikasz przycisk z napisem STWÓRZ NOWĄ GALERIĘ w prawym, dolnym rogu.
– W ustawieniach galerii po prawej stronie wybierz: ODNOŚNIK DO: PLIK MULTIMEDIALNY oraz wybierz odpowiednią ilość kolumn (według własnego zdania).
– Aby dokończyć tworzenie galerii kliknij w przycisk z napisem WSTAW GALERIE w prawym dolnym rogu.
– Galerię można z edytować klikając w nią a następnie klikając w symbol ołówka w lewym, górnym rogu galerii.

5. Dodajemy kategorię newsa,

– Kategorię możemy dodać w polu „kategorii” po prawej stronie edytora tekstu. ZAWSZE wybieraj kategorię NEWS a oprócz niej wybierz inne, które pasują do pisanego przez Ciebie newsa.
– Jeśli piszesz o mało znanym artyście w Polsce koniecznie zaznacz kategorię ODKRYWAMY NOWE,

6. Dodajemy odpowiednie tagi,

– Tagi możemy dodać w polu „tagi” po prawej stronie edytora tekstu. Pamiętaj żeby w polu tagi dodawać tylko imiona i nazwiska, pseudonimy artystyczne lub nazwy zespołów oraz tytuł piosenki, płyty itp. o której piszemy.

7. Dodajemy ikonę wpisu,

– Ikonę wpisu możemy dodać w polu „Ikona wpisu” po lewej stronie edytora tekstu.

8. Udostępniamy wpis na stronie, Fan Page oraz Instagramie.

8.1 Udostępniamy wpis na stronie,

– Gdy nasz wpis jest już gotowy klikamy w przycisk z napisem OPUBLIKUJ w prawym, górnym rogu.

8.2 Udostępniamy wpis na Fan Page,

– Gdy nasz wpis zostanie opublikowany na stronie, u samej góry pojawi się napis: „Wpis została opublikowany. Zobacz wpis.”. Należy kliknąć go prawym przycieskiem myszy i otworzyć w nowym oknie.
– Gdy już przejdziemy do wpisu kopiujemy link i wklejam go na Fan Page w nowym poście według wzoru który znajdziesz pod spodem.

• krótki opis,
• linijka przerwy,
• link do newsa,
• jeśli piszesz o nieznanym artyście na samym dodaj znacznik #OdkrywanyNowe.

*Pamiętaj żeby pisać w liczbie mnogiej a nie pojedynczej (jako MY a nie JA) ponieważ jesteśmy jedną redakcją.

8.3 Udostępniamy wpis na Instagramie,

– Wracamy do panelu gdzie wcześniej pisaliśmy newsa.
– Klikamy w zielony przycisk z napisem „Custom & Scheduling Social Media Post”, który znajduje się po prawej stronie w górnym rogu.
– Otworzy nam się nowe okno, w którym możemy edytować tekst, zdjęcie oraz link:
• Usuwamy tekst w największym polu oraz wprowadzamy info czego dotyczy post np. „Rihanna prezentuje nowy utwór nagrany wspólnie z Nicki Minaj. Koniecznie posłuchajcie go na naszej stronie Mad-Music.pl”
○ Pamiętaj aby zawsze nakłaniać obserwatorów do odwiedzania naszej strony tekstem typu „Więcej info przeczytacie już teraz na Mad-Music.pl”
○ Mile widziane są także odpowiednie tagi (przyciągają one uwagę użytkowników, którzy jeszcze nie obserwują profilu),
○ Jeśli chcesz możesz dodać także emoji (poprawiają one wizualny wygląd wpisu). Osobiście do dodawania emoji stosuje oraz polecam wtyczkę Emoji Keyboard (2016) by EmojiOne™, którą za darmo możecie pobrać z Chrome Web Store.
• Usuwamy link, który jest domyślnie wyświetlany (z poziomu Instagrama i tak nie można przejść do artykułu klikając w link więc jest on zbędny).
• Aby zmienić zdjęcie, które ma wyświetlać się na Instagramie klikamy w tekst „Change image for this network”.
• Po spełnieniu wszystkich wymogów klikamy zielony przycisk z napisem „Share”.

Informację końcowe:

– Do panelu administracyjnego naszej strony logujemy się pod linkiem: www.mad-music.pl/wp-admin,
– W razie jakichkolwiek pytań prosimy o wiadomość do redaktora naczelnego witryny (najlepiej na konto na Facebook’u).

Brak komentarzy

Polub nas!

Patronat

Reklama

Polecane koncerty

Polecamy również

Polub nas!

Patronat

Reklama

Polecane koncerty

Polecamy również