IONNALEE DLA POCZĄTKUJĄCYCH, CZYLI KILKA CIEKAWOSTEK O ARTYSTCE

Wielkimi krokami zbliża się pierwszy solowy koncert ionnalee w Polsce. Wystąpi ona już 12 grudnia w warszawskim klubie Smolna. Z tej okazji przygotowaliśmy dla Was garść informacji o tej wyjątkowej artystce.

Wraz z siostrą była wychowana przez matką w małej miejscowości Fagelsta w Szwecji.

Wyprowadziła się z domu w wieku 17 lat i zamieszkała w Londynie.

Zapytana, co robiłaby, gdyby nie zajmowała się muzyką Jonna odpowiada, że byłaby dobrym śledczym sporządzającym profile kryminalistów.

Jest właścicielką psa rasy husky, który wabi się Ghost. Jest on częstym gościem na instagramowym profilu artystki.

Zrobiła coś niespotykanego na rynku muzycznym – dwa razy debiutowała jako solowa artystka. W 2007 roku pod własnym imieniem i nazwiskiem wydała album „10 Pieces, 10 Bruises” oraz w 2009 „This Is Jonna Lee„. Ponowny debiut to album „Everyone Afraid to Be Forgotten” wydany pod pseudonimem ionnalee 16 lutego 2018 roku. Wraz z iamamiwhoami ma na koncie cztery albumy: „Kin” (2012), „Bounty” (2013) „Blue” (2014) oraz „Concert in Blue” (2015).

Lee nagrała jeszcze jeden album – „Mouth of a River” lecz nigdy nie został on wydany. Jonna jednak nie wyklucza, że krążek ujrzy kiedyś światło dzienne.

Cierpi na zaburzenia dróg oddechowych, które może uniemożliwić jej śpiewanie. Dolegliwość została zdiagnozowana po nagraniu płyty „BLUE”. Wokalistka przyznaje, że tworzenie muzyki jest dla niej największą miłością, dlatego możliwość nagrywania nowych utworów jest teraz dla niej jeszcze ważniejsze.

Jonna wspomina, że wychowała się blisko wspólnoty katolickiej, a sam kościół był dla niej jedynym miejscem, gdzie mogła ćwiczyć śpiew. Jednak w utworze „Samaritan” informuje, że jest ateistką i dzieli się ze słuchaczami swoim osobistym poglądem na religię.

Lee jest artystką multidyscyplinarną. Wraz z albumem „Everyone Afraid to Be Forgotten” wydała również pełnometrażowy film o tym samym tytule. Nie był to jednak pierwszy projekt wideo artystki. iamamiwhoami na początku działaności w grudniu 2009 roku prezentowało utwory audiowizualne, a premierze każdego nowego wideo, które ukazywało się w internecie, wydawany był singiel ze ścieżką audio.

W 2017 roku Lee wyruszyła w trasę z norweskim duetem Röyksopp. Pierwszym wspólnym przystankiem był występ na jednym z najpopularniejszych festiwali na świecie – Coachella.