Jane Birkin w hołdzie ukochanemu. Album już w sprzedaży

W piątek, 24 marca 2017 roku, ukazała się absolutnie wyjątkowa płyta wyjątkowej artystki.Album o tytule „Birkin Gainsbourg Le Symphonique” nagrała jedna z ikon rewolucjiseksualnej lat 60. XX wieku, ceniona angielska aktorka, kompozytorka i wokalistka JaneBirkin. Zinterpretowała na nim piosenki zmarłego partnera, Serge’a Gainsbourga, ztowarzyszeniem orkiestry symfonicznej.

W 2016 roku minęło 25 lat od śmierci Serge’a Gainsbourga, który jest ojcem cenionej aktorkii piosenkarki Charlotte Gainsbourg. Z tej okazji Jane Birkin, przy wsparciu Philippe’aLerichomme (dyrektor artystyczny, wieloletni współpracownik Serge’a) oraz dziękiaranżacjom i partiom fortepianowym Japończyka Nobuyukiego Nakajimy wraz z PolskąOrkiestrą Radiową pod batutą Michała Klauza, stworzyła specjalny projekt w hołdzieczłowiekowi, który przez wiele lat był dla niej najbliższą osobą w życiu artystycznym iprywatnym. Właśnie z nim Angielka nagrała kontrowersyjną piosenkę „Je t’aime… moi nonplus”, która stała się przebojem na całym świecie.

Rezultatem jest płyta z symfonicznymi interpretacjami najpiękniejszych piosenek Serge’aGainsbourga, licząca 21 utworów. Materiał promowała kompozycja „La Javanaise”.

Jane Birkin tak mówiła o przedsięwzięciu w 2016 roku:
– Nigdy nie dokonałabym tego bez pomocy Philippe’a Lerichomme, który znał Serge’a wkażdym calu, podobnie jak ja. […]
– Kolejne szczęście w życiu przydarzyło mi się, kiedy poleciałam do Tokio, aby wesprzećJapończyków po tym, co zdarzyło się w Fukushimie. Zasugerowałam minikoncert, abyodwdzięczyć im się za wsparcie, które dają mi od 40 lat. Emocje były potężne. Na scenietowarzyszył mi pianista, który przepięknie zaaranżował piosenki, delikatnie i poruszająco.Powiedziano mi potem, że ma na imię Nobu i jest również kompozytorem. Wróciłam doParyża, a mój menedżer, Olivier Gluzman, przypomniał mi, że zgodziłam się zagrać trzy dopięciu koncertów w USA. I wtedy pomyślałam, że zabiorę Nobu ze sobą, aby zaśpiewaćpiosenki Serge’a w jego aranżacjach.
– Serge korzystał z muzyki klasycznej, więc pomyślałam w końcu, że cudownie byłobyzaśpiewać jego piosenki z orkiestrą symfoniczną. I nagle w 2016 roku otrzymałam propozycjęzagrania dwóch takich koncertów z Montrealu, z tamtejszą orkiestrą. 

Jane Birkin będzie promować płytę „Birkin Gainsbourg Le Symphonique” na koncertach nacałym świecie, z orkiestrami symfonicznymi krajów, w których będzie występować. Trasapotrwa do 2018 roku włącznie.

Już wkrótce, bo 19 kwietnia 2017 roku, Jane Birkin pojawi się na koncercie w Polsce! Brytyjkazaśpiewa z udziałem Polskiej Orkiestry Radiowej, Nobuyuki Nakajimy pod dyrekcją MichałaKlauzy.

Tracklista:

1. Lost Song
2. Depression Au Dessus Du Jardin
3. Baby Alone In Babylone
4. Physique Et Sans Issue
5. Ces Petits Riens
6. L’aquoiboniste
7. Valse De Melody
8. Fuir Le Bonheur
9. Requiem Pour Un Con
10. Une Chose Entre Autres
11. Amour Des Feintes
12. Exercice En Forme De Z
13. Manon
14. La Chanson De Prevert
15. Les Dessous Chics
16. L’amour De Moi
17. Pull Marine
18. La Gadoue
19. Jane B
20. L’anamour
21. La Javanaise

Brytyjska aktorka i piosenkarka stała się ikoną rewolucji seksualnej lat 60. dzięki roli wgłośnym filmie Michelangelo Antonioniego, „Powiększenie”. Jane i Serge Gainsbourg tworzyliwspólnie przez 12 lat, stając się jedną z najbardziej „gorących” par ówczesnego Paryża.

Twórczość artystki charakteryzują pełne emocji i poczucia humoru nagrania zaśpiewanenieco dziecięcym, przypominającym szept głosem. Do tej pory Birkin wydała 15 albumów.Zagrała ponadto w ponad 80 filmach. Była trzykrotnie nominowana do nagrody Cezara – w1985 roku za główną rolę w „La Pirate”, w 1987 za pierwszoplanowy popis w obrazie„Kobieta mego życia” i za drugoplanową kreację w „La Belle noiseuse”.