Jubileuszowe wydawnictwo Maanam „Miłość Jest Cudowna”

image007

Maanam po persku znaczy: kocham cię. Młodych ludzi w tamtych czasach fascynował mistyczny Wschód: Indie, Persja, Japonia, Chiny i właśnie Persja.

Milo po kilku koncertach odszedł do zespołu Ossjan. Do Kory i Marka dołączył Brytyjczyk – John Porter. Maanam koncertował w małych klubach. W 1977 roku w warszawskim klubie Pod Kurantem John i Kora zaśpiewali z towarzyszeniem dwóch akustycznych gitar dzisiejszy klasyk Sex Pistols Pretty Vacant, z tego okresu pochodzi też zamieszczony na płycie utwór „Brave Gun”.

W 1979 John odszedł z Maanamu. Do Kory i Marka dołączyli bracia Olesińscy (gitara i gitara basowa) oraz perkusista Paweł Markowski. W 1980 zespół stał się sensacją festiwalu w Opolu. Sceniczny image Kory, jej zachowanie, fryzura, okulary i przede wszystkim nowofalowy śpiew oraz nowatorskie teksty wstrząsnęły ówczesną Polską – krajem, który stał na progu społecznej rewolucji. Solidarność wlała ducha w ducha polskiego narodu. Muzyka Maanamu była soundtrackiem do tych historycznych wydarzeń. Winylowe płyty Maanam O!, Nocny Patrol i zawarte na nich przeboje stały się hymnem pokolenia, Kora zaś największą gwiazdą epoki. W obawie przed rozruchami koncerty Maanamu w największych halach chronione były przez milicję. Temperatura podczas tamtych występów sięgała zenitu. Żądza pieniądza, Oddech szczura, Szary człowieku, Krakowski Spleen, Kreon – Kora w swoich tekstach opisała wrzenie rewolucji oraz smutę stanu wojennego. Muzyka Maanamu w muzyczno-poetyckiej syntezie prezentowała emocjonalne życie Polaków, ich nadzieje i ich rozpacz. Kora stworzyła najpiękniejsze rockowe erotyki Kocham cię kochanie moje – to miłosny hymn kilku pokoleń. W latach 80. zeszłego stulecia Maanam osiągnął szczyt artystycznych możliwości. Wspaniałe kompozycje Marka Jackowskiego, wirtuozerska gitara Ryszarda „Plachy” Olesińskiego, melodyczny bas Bogdana Kowalewskiego oraz oszczędna, prosta perkusja Pawła Markowskiego. Maanam grał koncerty w całej zachodniej Europie. Nagrywał płyty w Niemczech i krajach Beneluksu. W wolnej Polsce po roku 1989 zespół stał się bardziej liryczny, wręcz mistyczny. Płyty Derwisz i Anioł, Róża i Łóżko to albumy, które odniosły komercyjny i artystyczny sukces: gigantyczne trasy koncertowe, wspaniałe teledyski, festiwale i nagrody. Maanam dziś już nie gra koncertów. W 2013 roku we Włoszech pod Neapolem zmarł Marek Jackowski. Od powstania zespołu minęło 40 lat, a Maanam czyli kocham cię nadal jest kochany przez rzeszę słuchaczy.

Od dziś w sprzedaży jest specjalne jubileuszowe wydawnictwo Maanam „Miłość Jest Cudowna”. To podwójna płyta, która przypomina drogę artystyczną tego fascynującego zespołu. Zespołu, którego jądrem była Kora i Marek Jackowski. Para, która stworzyła ponad sto piosenek, z których zaprezentujemy 40 na 40-lecie.

ALBUM 1

1.MIŁOŚĆ JEST CUDOWNA

2.BRAVE GUN

3.SZAŁ NIEBIESKICH CIAŁ

4.JESTEM KOBIETĄ

5.KRAKOWSKI SPLEEN

6.MIŁOŚĆ JEST JAK OPIUM

7. KOCHAM CIĘ KOCHANIE MOJE

8. LUCIOLLA

9. LIPSTICK ON THE GLASS

10. ANIOŁ

11. WYJĄTKOWO ZIMNY MAJ

12. RÓŻA

13.ZAPATRZENIE

14.BEZ CIEBIE UMIERAM

15.PO PROSTU BĄDŹ

16.PO TO JESTEŚ NA ŚWIECIE

17. MIŁOŚĆ OD PIERWSZEGO SPOJRZENIA

18. WOLNO WOLNO PŁYNĄ ŁODZIE

19.TU JEST MÓJ DOM

20. RAZ DWA RAZ DWA

ALBUM 2

1.BOSKIE BUENOS

2.ODEECH SZCZURA

3.CYKADY NA CYKLADACH

4. OCH TEN HOLLYWOOD

5.O ! NIE RÓB TYLE HAŁASU

6.PARANOJA JEST GOŁA

7.ELECTRO SPIRO CONTRA ZANZARA

8.TO TYLKO TANGO

9.STREET COWBOYS

10.DERWISZ
11. ŻYCIE ZA ŻYCIE

12. SAMOTNOŚĆ MIESZKA W PUSTYCH OKNACH

13. WIEJE PIASKIEM OD STRONY WOJNY

14.NIC DWA RAZY

15.MÓWIĄ, ŻE MIŁOŚĆ MIESZKA W NIEBIE

16.PUERTO RICO

17.HOTEL NIRWANA

18. DO KOGO BIEGŁAM

19.OCEAN WOLNEGO CZASU – KRAKÓW

20.KARUZELA Z MADONNAMI