Fot. Materiały prasowe

JUCHO – premiera singla DRZEWA

Jucho, czyli Justyna Chowaniak – wokalistka, autorka tekstów, poezji, muzyki i producentka. Założycielka nieistniejącej już formacji DOMOWE MELODIE, z którą w latach 2012-2018 podbiła serca polskiej publiczności. W ciągu sześciu lat zespół zagrał setki koncertów w kraju, a także trasy po zakątkach Islandii, Portugalii i Niemiec.

Po dwóch latach przerwy artystka wraca z nowym projektem zatytułowanym po prostu JUCHO. Pierwszym singlem odsłaniającym jej nową, muzyczną drogę jest utwór DRZEWA, który jest metaforą relacji człowieka wrażliwego z obecnym zaprogramowaniem społecznym i brutalnością oczekiwań co do „praktyczności” i standardu zachowań, a w szczególności poziomu emocjonalności jednostki.

W piosence Justyna opowiada o kobiecych gatunkach drzew, które w dzisiejszym świecie uznawane są za niepotrzebne, kruche i niestabilne, a których lecznicza wartość, tak bardzo ceniona w czasach przeszłych, jedynie nielicznym znana jest do dzisiaj.

Dla mnie DRZEWA to piosenka mocy. Siły duchowej wszystkich istot wysoce wrażliwych, które często borykają się z niezrozumieniem i odrzuceniem. To właśnie im szczególnie ją dedykuję

mówi Artystka

Justyna nie odchodzi od swoich korzeni – w dalszym ciągu motywem przewodnim jej autorskich piosenek pozostaje intymność, poetyckość i opowieść przeplatana dźwiękami ukochanego, białego pianina. W DRZEWACH możemy również usłyszeć wiolonczele, skrzypce, altówki, kontrabasy, gitarę i perkusjonalia.

W 2018 Justyna wydała „Nutny Pamiętnik” – obszerną książkę z nutami, unikatowymi zdjęciami i opowieściami o tym, jak powstawały utwory domowych melodii. Książka została nominowana do tytułu „Najpiękniejsza Książka Roku” Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek i wyprzedała się krótko po premierze. W kwietniu 2020 Jucho wydała limitowaną reedycję książki, która dodatkowo zawiera płytę CD z piosenką otwierającą nowy etap jej muzycznej działalności. Jak sama podkreśla – tworzy tylko to, czego sama jako człowiek potrzebuje i chciałaby doświadczyć.