Fot. Materiały prasowe

Martin Lange prezentuje klip do debiutanckiego singla „Oddychaj”

Oddychaj” to pierwszy singiel duetu, będący zapowiedzią ich debiutanckiego albumu.

Michał Lange i Marcin Makowiec, czyli Martin Lange, w portfolio mają współpracę z Rosalie., Reni Jusis, Michałem Szpakiem i Kasią Lins, a to tylko część długiej listy. Po kilku latach pracy studyjnej nad muzyką innych artystów, prezentują intensywnie emocjonalną, osadzoną w indie popowym klimacie, autorską odsłonę. Premierowy singiel „Oddychaj” jest dla nich nowym otwarciem.

Debiutancki klip Martina Lange powstał w malowniczej nadmorskiej scenerii. Klimat północnej Polski nie jest bez znaczenia w twórczości trójmiejskiego duetu, czego ujścia możemy spodziewać się na całym albumie. Jak mówią reżyserzy teledysku, Łukasz Ruciński i Michał Włodarczyk:

Tuż po pierwszym przesłuchaniu utworu „Oddychaj” niemal natychmiast do głowy nasunął nam się jeden bardzo konkretny temat – strata. Zdecydowaliśmy się opowiedzieć historię, w której w metaforyczny sposób pokazujemy, jak wielkie spustoszenie w życiu może spowodować i jak ciężko sobie z nią poradzić. Dopiero moment akceptacji i pogodzenia się z sytuacją – niezależnie w jaki sposób dotrzemy do tego etapu, przynosi nam spokój i w końcu pozwala zrobić krok do przodu. Surowa nadmorska zimowa sceneria była idealnym tłem dla naszej opowieści, choć wymagająca nie tylko dla realizacji, ale również dla grających nasze postaci artystów. Nasza interpretacja różni się od pierwotnej intencji twórcy tekstu, ale to tylko pokazuje jak bardzo uniwersalne wydaje się być jego znaczenie.

„Oddychaj” to utwór, który, jak mówi wokalista i współkompozytor Michał Lange: – (…) powstał w oparciu o uczucia i obawy towarzyszące mi w momencie stawania się ojcem, ale w centrum narracji stawia samą relację. Niekoniecznie musi odnosić się do rodzicielstwa, może opowiadać o dbaniu o siebie nawzajem, o trosce o drugiego człowieka.

Nie tylko „Oddychaj”, ale też „Oddychaj świadomie” – to motto przyświecające działalności partnera klipu, Airly, które zajmuje się dostarczaniem informacji o jakości powietrza w Twoim otoczeniu oraz edukacją na temat znaczenia jakości powietrza. Dane zbierane przez Airly dostępne są na map.airly.org lub w aplikacji: