Nauka gry na instrumencie

Trudno żyć bez muzyki (niektórym to się udaje – według różnych badań ok. 3-5% ludzi nie satysfakcjonuje żaden rodzaj muzyki). Łagodzi obyczaje, jest środkiem ekspresji, przenoszone w powietrzu fale pozytywnie wpływają na naszą psychikę, samopoczucie, sprawiają, że w mózgu wydziela się dopamina, spokojniej i bardziej rytmicznie pracuje nasze serce i płuca, poprawia stan fizyczny i odporność (udowodnione!).

W jaki sposób najczęściej obcujemy z muzyką?

Niektórzy po prostu słuchają, niektórzy wtórują ulubionym wokalistom, niektórzy puszczają się w radosne tany, a niektórzy grają na instrumentach.

Gra na instrumencie

Widząc dziecko podrygujące w takt muzyki, wielu rodziców zastanawia się, czy jego dziecko jest uzdolnione. Niektórzy idą dalej i zapisują pociechę na zajęcia rytmiki, na tańce, na naukę śpiewania lub gry na instrumencie. Choć nauka wydobywania tonów z instrumentów ma wiele zalet (np. usprawnia koordynację oko – ręka, rozwija pamięć werbalną, uczy dyscypliny), nie powinna być aspiracją rodziców. Niekiedy zdają się nie chcieć wiedzieć i przyjąć do wiadomości, że dziecko nie jest utalentowane (talent to połączenie słuchu, pamięci muzycznej z poczuciem rytmu i smaku). Ma się uczuć i koniec, a tymczasem lekcje muzyki powinny być przyjemnością i wynikać z chęci dziecka.

Jaki instrument wybrać?

Gitara, pianino, perkusja, instrumenty dęte – to najczęściej wybierane instrumenty. Który z nich najlepiej sprawdzi się w przypadku Twojej pociechy? Każdy, kto już gra, podpowie, że najlepiej mieć wybór i samemu dotknąć, spróbować. Można zacząć od najprostszych – klawiszowych, a można porwać się na trudniejsze – smyczkowe (skrzypce) lub dęte (trąbka, saksofon). Profesjonalni muzycy powtarzają, że między grającym a instrumentem powinna powstać swoista więź. Decydując się na instrument warto też wziąć pod uwagę predyspozycje – drobne i szczupłe dziecko szybko się zniechęci, gdy będzie musiało nosić ciężki futerał i nie będzie czuło komfortu podczas gry.

Gdzie spróbować, gdzie kupić?

Pomocny w wyborze właściwego instrumentu i to instrumentu dobrej jakości jest sklep muzyczny. Warto wybrać sklep specjalistyczny, który dysponuje większą ilością sprzętu i instrumentów, sklep , w którym fachowcy udzielą porad i odpowiedzą na wszystkie pytania, sklep, który cieszy się uznaniem użytkowników. Część sklepów muzycznych prowadzi sprzedaż przez internet. To wygodna opcja dla tych, którzy wiedzą już jakiego instrumentu i jakiej marki poszukują. Gdy ktoś dopiero szuka i jest na początku swojej drogi, warto udać się do sklepu stacjonarnego.