UNCLE ACID & THE DEADBEATS – PIOSENKI, KTÓRE WARTO ZNAĆ

Uncle Acid & The Deadbeats zagrają dla polskiej publiczności już 27 listopada w warszawskim klubie Hybrydy. Przed tym wyjątkowym wydarzeniem przygotowaliśmy przegląd po jednej z najbardziej znanych piosenek z każdego albumu grupy.


Uncle Acid & the Deadbeats zadebiutowali w 2010 roku albumem „Volume 1„. Album ten otwiera piosenka „Crystal Spiders” i od razu uderza nas klasycznym brzmieniem acid hard rocka rodem z lat 70-tych. Wyczuwalna niska jakość nagrania, hipnotyzująca gitara i psychodeliczny tekst piosenki, w którym oplatające umysł pająki są metaforą pewnego nienaturalnego stanu umysłu sprawiają, że przenosimy się mentalnie do czasów, kiedy hard rock jako odrębny gatunek dopiero powstawał.

 


I’ll Cut You Down” to zdecydowanie najbardziej znana piosenka grupy. Pochodzi z wydanej w 2011 płyty „Blood Lust„. Przyspieszone tempo utworu i melodyjność riffów niejednemu mogą skojarzyć się z nagraniami Black Sabbath, które bez wątpienia zaliczają się do jednych z głównych inspiracji zespołu. Atmosfera i warstwa tekstowa kawałka przywodzi na myśl przykryty lepką mgłą Londyn czasów wiktoriańskich, kiedy to po zapadnięciu zmroku na ulice wypełzał Kuba Rozpruwacz w poszukiwaniu kolejnych ofiar.

 


Na trzeci album grupy czekaliśmy dwa lata. „Mind Control” pojawił się wiosną 2013 roku i zawładnął umysłami słuchaczy już od pierwszej ścieżki, która się na nim znalazła. „Mt. Abraxas” czaruje nas zwolnionymi, okultystycznymi partiami gitary i obecną, ale w drugim planie perkusją. W połowie utworu dźwięk przyspiesza wytrącając słuchacza z równowagi, by zaraz potem zwolnić i przytłoczyć ciężarem riffów. Jeśli jest to magia, to zdecydowanie czarna jej wersja.

 


Kolejny album Uncle Acid & the Deadbeats miał premierę wczesną jesienią 2015 roku. Otwiera go utwór „Waiting For Blood„, utrzymany w średnim tempie kolos, wypełniony po brzegi niepokojącymi riffami i wokalem. W połowie utworu dostajemy potężne, długie solo, które po krótkiej przerwie na partie wokalne powraca i wibruje ostrymi dźwiękami w umyśle aż do jego zakończenia.

 


Najnowszy album grupy – „Wasteland” ukazał się niedawno, bo 12 października 2018 roku. Drugim singlem promującym to wydawnictwo jest utwór „Shockwave City„. Przebojowa, łatwo wpadająca w ucho piosenka, z chwytliwą melodią i hard rockowym klimatem. To jeden z najbardziej komercyjnych utworów grupy, lecz wcale nie traci dotychczasowego ducha brudnego rocka lat 70-tych.