Fot. Materiały prasowe

Zobacz teledysk polskiej wokalistki inspirowany kultowym serialem „Dark”

Po dobrze przyjętej EP-ce z singlem „Excuses” wydanym przez Kayax, OS.SO prezentuje niezwykły klip do nowej piosenki promującej debiutancką płytę. Zagadkowy obraz przenosi widza w mroczny świat, w którym tropy prowadzą do słynnej produkcji Netflixa. 

„Single Blow” to opowieść o mierzeniu się z własnymi lękami – stawaniu twarzą w twarz z niepokojącymi myślami, spychanymi na granicę między tym co racjonalne i nieuświadomione. Towarzyszący piosence teledysk nawiązuje do estetyki niemieckiego serialu, a w przestrzeni wykreowanej przez OS.SO nic nie jest takim, jak się wydaje na pierwszy rzut oka.

„Powrót do wspomnień jest jak podróż w czasie, przeszłość żyje w nas i jest równoległym wymiarem, do którego wciąż należymy – mówi artystka – kiedy pisałam scenariusz do teledysku, myślałam przede wszystkim o motywie sobowtóra, niepokojącym spotkaniu ze swoim odbiciem sprzed lat. Estetyka „Dark” dobrze dopełniła mój pomysł, bo serial odwołuje się do ludowych wierzeń i mitologii, wydobywając z niemieckiego słowa Doppelgänger (podwójny wędrowiec) właśnie to rozdwojenie w czasie.

Piosenka „Single Blow” jest utrzymana w minimalistycznej stylistyce, którą OS.SO konsekwentnie eksploruje w całej twórczości. Podobnie jak na mini-albumie aranżacyjny prym wiedzie tu fortepian, a towarzyszą mu rozbudowane partie wokalne, akustyczne instrumenty i bardzo oszczędna sekcja rytmiczna.

Kim jest OS.SO?

OS.SO – (Zuzanna Ossowska) kompozytorka, autorka tekstów, multiinstrumentalistka. Jej głównym instrumentem jest gitara basowa, ale gra też na pianinie, perkusji, gamelanie (indonezyjskich idiofonach) i śpiewa.  

Tworzy scenariusze do swoich teledysków i zajmuje się ich reżyserią. Literaturoznawczyni, pisząca muzykę i o muzyce – prowadzi autorską rubrykę w magazynie „Muzyk”, gdzie przygląda się dźwiękom kulturoznawczym okiem. Songwriterka i muzyk sesyjny, pisze piosenki także dla innych artystów.

W sierpniu 2018 roku ukazał się debiutancki mini album OS.SO, dostępny w streamingu i w formie CD. EP została dobrze przyjęta przez dziennikarzy i recenzentów. Singiel promujący EP – „Excuses” – został dostrzeżony przez Kayax i wydany w projekcie dla młodych artystów My Name is New, teledysk do piosenki znalazł się także na kanale You Tube wytwórni.

Najnowszy singiel „Single Blow” zapowiada pełnowymiarowy debiut fonograficzny artystki – płyta jest planowana na koniec tego roku.

Twórczość OS.SO to nastrojowe brzmienia, intymne opowieści, wprowadzające w melancholijny, pełen zadumy świat. Nieoczywista rytmika łączy się tu z melodyjnym wokalem, a całość dopełniają teledyski, inspirowane filozofią, literaturą i sztuką. Wszechstronność, spojrzenie na rzeczywistość z różnych perspektyw i synkretyzm to klucze do tych muzycznych historii.