Mad-Music.pl
tidal vs. spotify

Aplikacje muzyczne — Tidal vs. Spotify.

tidal vs. spotifyChyba każdy z nas lubi mieć swoją ulubioną muzykę zawsze przy sobie — w domu i w podróży, niezależnie od tego, czy jesteśmy online, czy nie. Co sprawdzi się lepiej do przechowywania dużej płytoteki lepiej, niż aplikacje muzyczne zainstalowane w naszych telefonach, tabletach i komputerach?

Jest wiele aplikacji muzycznych godnych uwagi, jednak w ostatnich miesiącach największą popularnością cieszą się dwie: stosunkowo młody Tidal, będący własnością Jay’a Z i dostępny w wersji premium dla abonentów Play, oraz jego starszy kuzyn — Spotify, który od kilku dni ułatwia słuchanie muzyki klientom Orange.

Obydwie aplikacje pozwalają na słuchanie playlist oraz płyt online, jednak aby skorzystać z wielu dodatkowych opcji oraz mieć muzykę pod ręką również bez dostępu do internetu, trzeba skorzystać ze wspomnianej wyżej wersji premium, którą polscy operatorzy komórkowi udostępniają osobą, które podpisały z nimi umowy.

Jak Tidal i Spotify pobrane na telefon wypadają w wersji offline — o tym niżej.

Przeglądaj, co nowego

Na pierwszy rzut oka Spotify i Tidal nie różnią się od siebie zbyt mocno. Przeważające szarości i strona główna, proponująca nam najpopularniejsze piosenki to pierwsze podobieństwo. Obydwie aplikacje są stosunkowo intuicyjne i proste w obsłudze.Spotify vs. Tidal

Odkrywaj

Zarówno Tidal, jak i Spotify to sprytne bestie — na podstawie piosenek, których słuchamy, z łatwością odnajdują podobne utwory, wykonawców i gatunki, i proponują nam odsłuchanie ich w odpowiedniej zakładce. Obydwie aplikacje robią to w podobny sposób, jedynie ułożenie miniatur na ekranie trochę się od siebie różni. Spotify vs. Tidal

Moja muzyka, Twoja muzyka…

Spotify pozwala nam dodać do ulubionych playlisty, utwory, wykonawców, albumy i stacje radiowe, z kolei w Tidalu, zamiast tych ostatnich, mamy klipy. Dodatkowo Spotify pokazuje, jakich piosenek słuchaliśmy ostatnio — w Tidalu brak takiej opcji. Spotify vs. Tidal

Przeglądaj playlisty

Obydwie aplikacje umożliwiają nam wybór muzyki odpowiedniej do nastroju. Spotify udostępnia zakładkę “Przeglądaj” — w Tidalu dokładnie taki sam wygląd ma zakładka “Playlisty”. W jednej oraz drugiej znajdziemy utwory podzielone na kategorie takie, jak “bieganie”, “odpoczynek”, czy “dance”.

Spotify vs. Tidal

Podsumowanie

Obydwie aplikacje muzyczne są do siebie bardzo podobnie nie tylko wizualnie, ale i ‘wewnętrznie’. Rożne menu i zakładki, mimo, że inaczej nazwane, kryją w sobie podobne listy odtwarzania, oraz te same albumy i piosenki.

Na korzyść Spotify może działać fakt, że udostępnia “Stacje radiowe”, czyli playlisty z pasującymi do siebie piosenkami, jednak w rzeczywistości podobną funkcję w Tidalu pełnią po prostu “Playlisty” (których nie brakuje również w pierwszej apce).

Czas na najważniejsze pytanie: która z aplikacji delikatniej obejdzie się z naszymi portfelami?

Do jednego konta na Tidalu można podłączyć trzy urządzenia, a wersja premium kosztuje 20 zł miesięcznie. Sieć Play udostępnia ją swoim abonentom za darmo. Ogromnym minusem jest to, że za muzykę w wyższej jakości trzeba dopłacić drugie tyle — wersja HiFi kosztuje 40 zł, a Play nie ma jej w swojej ofercie.

Spotify również oferuje nam podłączenie do jednego konta trzech urządzeń, a regluarna cena wersji premium to — tak samo, jak w Tidalu — 20 zł. Można wybrać również drogą opcję: możliwość korzystania z aplikacji na sześciu urządzeniach za 30 zł. Za Spotify Premium w Orange trzeba, niestety, zapłacić regularną cenę.

Która z tych dwóch aplikacji muzycznych jest lepsza, wygodniejsza, bardziej intuicyjna i tańsza? Każda z nich ma swoje plusy i minusy, jednak są bardzo podobne, wręcz porównywalne. Fani przechowywania na swoich urządzeniach dużej ilości muzyki zajmującej niewiele miejsca powinni przetestować obydwie i samodzielnie wybrać swojego faworyta.

Karolina Frelich

Karolina Frelich

Zastępca redaktora naczelnego i grafik strony MAD-MUSIC.pl. Interesuje się nie tylko muzyką, ale także historią oraz literaturą. Nie jest wielbicielką polskiej muzyki. Zazwyczaj słucha pop'u i R&B, ale nie ogranicza się tylko do tych gatunków. Jej ulubieni artyści to Rihanna, John Newman, James Arthur i Adam Lambert. Prowadzi stronę na Facebook'u Gpeacock.

Brak komentarzy

Polub nas!

Reklama

Polecamy

Instagram

Error validating access token: The user has not authorized application 591315618393932.

Polub nas!