Enya powraca z nowym albumem Dark Sky Island. Premiera 20 listopada.

Enya_Dark_Sky_Island_Albumcover

Ponad 75 milionów płyt sprzedanych na całym świecie, cztery nagrody Grammy, nominacje do Oscara i Złotego Globu, nagroda Ivor Novello – to zaledwie wycinek dokonań wielkiej artystki, jaką jest Enya. Irlandzka gwiazda przerywa siedmioletnie milczenie i zapowiada nowy album. Wydawnictwo nosi tytuł „Dark Sky Island” i ukaże się 20 listopada 2015 roku.

Pierwszą piosenką zapowiadającą album jest utwór „Echoes In Rain”. Wkrótce pojawi się teledysk do tego utworu.

Nad piosenkami na płytę „Dark Sky Island” Enya pracowała ze sprawdzonymi od lat współpracownikami: Nickym Ryanem (produkcja, inżynieria dźwięku) i jego żoną Romą (teksty). Prace nad materiałem rozpoczęły się już wiosną 2012 roku. Inspiracją były wiersze, nad którymi pracowała Roma, a które dotyczyły wysp, w szczególności wyspy Sark. Należy ona do tak zwanego parku ciemnego nieba albo inaczej, rezerwatu ciemności.

Najpierw została napisana piosenka tytułowa, traktująca właśnie o wyspie Sark. Ostatnią zaś kompozycją napisaną na album była wspomniana singlowa „Echoes In Rain”. Co ciekawe, 27 lat temu, podczas prac nad multiplatynową płytą „Watermark”, jako ostatnią stworzono piosenkę „Orinoco Flow”, która później stała się światowym hitem. „Echoes In Rain” z pewnością ma potencjał, aby osiągnąć podobny sukces.

Płyta „Dark Sky Island” jest niezwykle zróżnicowana i wyróżnia się bogatą produkcją, uwypuklającą wiele warstw w piosenkach. Wśród utworów znajdziemy zarówno z miejsca zarażający, otwierający „The Humming”, intensywnie rytmiczny „Even In The Shadows”, mający zadatki na hymn „I Could Never Say Goodbye”, eteryczny „Sancta Maria”.

„Tematem płyty są podróże. Podróże na wyspy na przestrzeni lat, podróże przez wydarzenia, przez emocje” – mówi Enya. „Nie jest to album koncepcyjny per se, ale jest coś, co łączy wszystkie piosenki”.

 

 

Tracklista płyty „Dark Sky Island”:

 

1.         The Humming

2.         So I Could Find My Way

3.         Even In The Shadows

4.         The Forge Of The Angels

5.         Echoes In Rain

6.         I Could Never Say Goodbye

7.         Dark Sky Island

8.         Sancta Maria

9.         Astra Et Luna

10.       The Loxian Gates

11.       Diamonds On The Water