IRON MAIDEN ft Lauderdale 2010

Iron Maiden prezentuje pierwszy utwór z nowej płyty. Zobacz teledysk do Speed Of Light

TBOS-Packshotlowres

Legenda heavy metalu, grupa Iron Maiden, zaprzentowała pierwszą piosenkę z pierwszej od pięciu lat płyty studyjnej, zatytułowanej „The Book Of Souls”. Album ukaże się 4 września 2015. W sieci jest też dostępny teledysk do kawałka „Speed of Light”.

 

Jest to drugi numer na pierwszym z dwóch krążków, składających się na „The Book Of Souls”. Kawałek napisali gitarzysta Adrian Smith i wokalista Bruce Dickinson. Z kolei animowany wideoklip do piosenki, będący swego rodzaju podróżą maskotki grupy, Eddie’ego, przez historię Iron Maiden, wyreżyserował młody brytyjski twórca Llexi Leon.

Warto dodać, że Llexi Leon jest wielkim fanem Iron Maiden, zaś „Speed Of Light” jest jego pierwszym wideoklipem w portfolio. Do tej pory znany był z kultowej serii komiksów „Eternal Descent” oraz z pracy na rynku gier komputerowych.

Jedenaście kompozycji, które wypełnią album „The Book Of Souls”, Iron Maiden nagrywali w Guillame Tell Studios w Paryżu. Za konsoletą siedział sprawdzony od lat współpracownik Anglików, Kevin „Caveman” Shirley. Nagrania zakończyły się pod koniec 2014 roku. Szlifów produkcyjnych dokonano na początku roku 2015, ale premierę postanowiono odroczyć z uwagi na to, że u Bruce’a Dickinsona zdiagnozowano nowotwór języka. Na szczęście walka wokalisty z chorobą, zakończyła się jego sukcesem.

 

Okładka albumu jest dziełem Marka Wilkinsona (m.in. Fish). Piosenki podzielono na dwie płyty i trwają one łącznie aż 92 minuty. To pierwsza podwójna studyjna płyta w historii Iron Maiden. W komponowaniu piosenek brali udział wszyscy muzycy poza perkusistą Nicko McBrainem. Dwa utwory to samodzielne kompozycje Bruce’a Dickinsona. Taka sytuacja poprzednim razem miała miejsce 31 lat temu, na legendarnym albumie „Powerslave”.

 

Lista utworów przedstawia się następująco (w nawiasach autorzy piosenek):

 

CD 1:

 

 1. If Eternity Should Fail (Dickinson) 8:28
 2. Speed Of Light (Smith/ Dickinson) 5:01
 3. The Great Unknown (Smith/ Harris) 6:37
 4. The Red And The Black (Harris) 13:33
 5. When The River Runs Deep (Smith/ Harris) 5:52
 6. The Book Of Souls (Gers/ Harris) 10:27

 

CD 2:

 

 1. Death Or Glory (Smith/ Dickinson) 5:13
 2. Shadows Of The Valley (Gers/ Harris) 7:32
 3. Tears Of A Clown (Smith/ Harris) 4:59
 4. The Man Of Sorrows (Murray/ Harris) 6:28
 5. Empire Of The Clouds (Dickinson) 18:01

 

 

Formaty albumu „The Book Of Souls”:

 

 • Limitowana edycja 2CD deluxe w formie książki w twardej oprawie

 

 • Standardowa edycja 2CD

 

 • Potrójny czarny winyl

 

 • Wysokiej jakości pliki audio (mastering 24-bitowy pod kątem ITunes and oraz oinnych serwisów z muzyką w formacie cyfrowym)

 

 • Pliki audio zwykłej jakości (16 bit/ 44.1 kHz)

 

Poprzednia płyta Iron Maiden to „The Final Frontier” z 2010 roku. Osiągnęła pierwsze miejsce na listach w aż 28 krajach. Za pochodzący z niej numer „El Dorado” Anglicy otrzymali nagrodę Grammy. W trwającej od 40 lat karierze Iron Maiden sprzedali na całym świecie ponad 90 mln płyt.