Tarnów – to urokliwe miasto w południowej Polsce, w województwie małopolskim. Leży nad dwoma rzekami – Białą oraz Dunajcem. Jak głosi hasło promocyjne, jest to „Polski Biegun Ciepła”. To stwierdzenie mogę uznać za jak najbardziej trafne, ponieważ podczas naszej wizyty temperatura nie zawiodła ani na chwilę, dzięki czemu drugi wyjazd z serii „Muzyczna Polska” udał się w 100%.
Muzea to obowiązek!
Jeśli zdecydujecie się na odwiedziny Tarnowa obowiązkowym punktem są tutejsze muzea. Zacznijmy od Muzeum Etnograficznego,w którym bogata i barwna ekspozycja pozwoli Wam na dokładne poznanie tej kultury oraz historii rodów romskich. Zobaczycie tu zdjęcia, opisy jak i rzeczy, którymi posługiwali się Ci ludzie. Z kolei dla osób interesujących się epokami Tarnów ma coś specjalnego – Muzeum Okręgowe. Masa eksponatów (dzbany, listy, miecze) w szklanych, nowoczesnych gablotach to prawdziwa gratka dla fanatyków historii. W podziemiach natomiast możecie zobaczyć wystawy artystów związanych z Tarnowem.
Dwa poprzednie muzea kuszą ale zdecydowanym fenomenem jest wnętrze Ratusza. Na parterze coś dla panów – miecze, zbroje, pistolety, a na pierwszym piętrze coś dla płci pięknej – bogate zbiory szkła i porcelany. Jedną jak i drugą wystawą jestem zachwycony tak samo dlatego twierdzę że każdy turysta przyjeżdżający do Polskiego Bieguna Ciepła powinien odwiedzić ten budynek i zobaczyć co się w nim skrywa.
Piosenką, która siedziała w mojej głowie podczas zwiedzania muzeów jest Dj Antoine vs Mad Mark i ich hit House Party.
Zielono mi w Tarnowie
Każdy z nas lubi patrzeć na bezchmurne niebo przyozdobione złocistymi promieniami słońca. W taką pogodę najlepiej oderwać się od miejskiego zgiełku i udać się na przyjemny spacer po miejscowych, zielonych terenach. W Tarnowie polecamy szczególnie Górę Św. Marcina i ruiny zamku Tarnowskich, który mimo że nie zachował się w dobrym stanie kusi odwiedzających. Gwarantuje Wam, że zobaczycie tam widok, który zapiera dech w piersiach i z pewnością nie zapomnicie go szybko.
Podczas przechadzki po tarnowskich lasach wyobrażałem sobie jak pięknie będzie tu w zimie a w głowie skojarzyłem teledysk Ery Istrefi do piosenki Bonbon. Dlatego to właśnie ją postanowiłem dopasować do tej lokalizacji.
Odpoczynek w centrum
Osobom które od spaceru na uboczu miasta wolą zrelaksować się w jego zielonej części polecam Park Strzelecki w Tarnowie. W gorące dni można tam pójść z dziećmi dla których przygotowany jest plac zabaw i odpocząć w cieniu drzew lub przysiąść obok stawu na którym w centralnej części zostało umieszczone mauzoleum Gen. Józefa Bema. Park to także świetne miejsce na oświadczyny czy romantyczny spacer wieczorem przy gwiaździstym niebie.
Chyba nikt nie zdziwi się że moim skojarzeniem do tej lokalizacji jest teledysk Patty do piosenki Mów Co Chcesz, który pokazuje jak dużo historii różnych ludzi codziennie widzi miejski ogród.
Przypadki są ciekawe
Tarnów to miasto specyficzne. Nawet jeśli planujesz zobaczyć tylko Bimę Synagogi Starej, która kiedyś stanowiła centralną część, miejsce do odprawiania obrzędów religijnych i czytania Tory, po drodze czeka na ciebie szereg atrakcji takich jak „Biedronka” czyli wagon tramwajowy gdzie aktualnie znajduje się kawiarnia, pomnik działacza polskich organizacji młodzieżowych i niepodległościowych – Andrzeja Juliusza Małkowskiego, Brama Seklarska, która została przekazana przez Fundację Irott Szó i miasto Sepsiszentgyőrgy, pomnik Ofiar Wojny i Faszyzmu w Tarnowie składający się z dwóch części: jednej przedstawiającej trzy klęczące postacie męczenników z wydartym sercem oraz drugiej ukazującej stojące dwa miecze (mające nawiązywać do bitwy pod Grunwaldem) oraz wiele innych. Mimo że lista ciekawych rzeczy w Tarnowie jest bardzo długa postanowiłem nie opisywać tu wszystkiego ale za to dodać zdjęcia, które zachęcą Was do zwiedzania.
W Tarnowie idąc prostą drogą co chwilę napotkacie coś co z pewnością przyciągnie waszą uwagę. Tak samo jak w teledysku Kieszy do singla Hideaway gdzie podczas spaceru ciągle dzieje się coś nowego.
Zakochaj się w fontannach!
Osobiście uwielbiam fontanny w każdej postaci – czy są one małe czy duże, zewnętrzne a może wewnętrzne, multimedialne lub po prostu oświetlone zwykłym, białym światłem. Można powiedzieć że są one moją drugą miłością. Musze się przyznać że planując wyjazd do Tarnowa nie sądziłem że znajdę tam aż tyle wodotrysków. Jestem zachwycony każdym z tych znakomitych, tarnowskich urządzeń z osobna, ponieważ każde ma w sobie coś niezwykłego i opowiada inną, wodną historię.
Zawsze gdy widzę fontannę w mojej głowie słyszę piosenkę STARSTRUKK od 3OH!3 i Katy Perry. A dlaczego? Przekonajcie się oglądając klip do utworu.
Tarnów was ugości
Dla turystów, którzy przyjeżdżają do Tarnowa pociągiem lub autobusem czeka pierwsza atrakcja – Dworzec PKP, który po remoncie wygląda naprawdę bardzo atrakcyjnie. Stamtąd już tylko niecałe 10 minut do Hotelu Tarnovia, w którym mieliśmy przyjemność zatrzymać się podczas naszego pobytu. A gdzie w Tarnowie można dobrze zjeść? My polecamy w szczególności restaurację „Włóczykij” oraz restaurację „Tatrzańska”. W jednej jak i drugiej restauracji jedzenie jest naprawdę znakomite. Zdjęcia nowoczesnego wystroju oraz smacznych dań serwowanych w pierwszym lokalu możecie zobaczyć w poniższej galerii.
W tym punkcie wspomnę też o sponsorze wyjazdu – Tarnowskim Centrum Informacji gdzie uzyskacie informacje niezbędnych do zwiedzania Tarnowa. W siedzibie TCI znajdującej się w rynku możecie nabyć także drobne upominki, które w przyszłości będą przypominać Wam o miłym pobycie oraz wypożyczyć rower dzięki któremu będziecie mogli szybciej poruszać się po mieście i jeszcze ciekawiej spędzić czas.
Sponsorzy i podziękowania
Podczas drugiego wyjazdu z serii „Muzyczna Polska” naszym sponsorem głównym zostało Tarnowskie Centrum Informacji.
Z tego miejsca pragnę podziękować Pani Urszuli za profesjonalizm, szybkość działania oraz sympatię, jak zawsze niezawodnemu redaktorowi Damianowi, dzięki któremu możecie oglądać zdjęcia z pobytu oraz redaktorowi Mateuszowi za profesjonalną korektę końcową tekstu. -Piotr