DAVID GILMOUR sponsorem chóru wieźniów śpiewających na jego nowej płycie!

David Gilmour Rattle That Lock album cover

 

David Gilmour został oficjalnym sponsorem The Liberty Choir, po tym jak chór gościnnie wystąpił w utworze Rattle That Lock z albumu Gilmoura o tej samej nazwie.  The Liberty Choir jest wyjątkową organizacją non-profit i programem resocjalizacyjnym zapoczątkowanym w więzieniu Wandsworth w kwietniu 2014 roku. Ma na celu zapraszanie wokalistów do zakładów karnych, aby razem z więźniami tworzyli chóry. Dają one jednocześnie możliwość utrzymania kontaktu ze społeczeństwem osobom, które wyszły na wolność. Założycielami programu the Liberty Choirs są MJ Paranzino i Ginny Dougary.

The Liberty Choirs zostały wymyślone ponad 10 lat temu przez MJ Paranzino, wokalistkę, kompozytorkę i dyrygentkę oraz jej partnerkę, dziennikarkę i pisarkę Ginny Dougary. To one wpadły na pomysł, aby wokaliści pracujący na co dzień z MJ zaczęli organizować chóry, w skład których wejdą osoby odsiadujące karę w zakładach zamkniętych. Druga część projektu zakładała (i sprawdziła się w rzeczywistości), że więźniowie po wyjściu na wolność nie będą mieli oporów, aby wstąpić do chórów, zaprosić do nich swoich znajomych i w kreatywny sposób spędzać czas wolny.

David Gilmour mówi: “Ludzie z więzień są zachwyceni tym programem i chętnie biorą w nim udział. Są częścią tej społeczności i przebywają z niezwykle inspirującą MJ, która ich prowadzi i powtarza im, że tu nie ma zwycięstw i porażek – każdy daje z siebie wszystko. Uczysz się, jeśli chcesz, jeśli nie, możesz po prostu śpiewać razem z resztą. Przesłanie jest bardzo pozytywne i otwarte na wszystkich. Poczucie, że mogą być częścią grupy nawet po opuszczeniu więzienia jest dla nich nawet lepsze.”

Kenny Brown, CBE, były zarządca więzienia w Wandsworth mówi: “The Liberty Choir  miał bardzo pozytywny wpływ na wielu więźniów w Wandsworth. Zarówno MJ jak i Ginny są bardzo inspirującymi postaciami, zdeterminowanymi aby zmienić coś wśród najbardziej wymagających grup. Zauważyliśmy, że więźniowie czują się pewniej, nawiązują nowe znajomości i są dumni z efektów projektu. To imponujące co osiągnęli w tak krótkim czasie”

MJ Paranzino mówi: “To wspaniałe przeżycie przyglądać się jak nasza wizja staje się rzeczywistością. Mamy wrażenie, że to będzie nie tylko znacząca część procesu resocjalizacji, ale to również sama przyjemność patrzeć jak więźniowie zatracają się w muzyce. Usłyszeć ich w radio zaledwie po roku jako część piosenki Davida przerosło nasze najśmielsze marzenia”

We miniony wtorek (4 sierpnia 2015r.), David Gilmour i Polly Samson, współtwórcy Rattle That Lock odwiedzili więzienie Wandsworth i zaśpiewali z  the Liberty Choir.

Polly Samson zauważa: “Wspaniale było zdać sobie sprawę, że nie ma różnicy między ludźmi w więzieniu i poza nim. To po prostu kwestia szczęścia i okoliczności. Dzisiaj było to szczególnie wyraźne.”

David Gilmour i Polly Samson zaangażowali się w The Liberty Choir po sugestii ze strony ich syna, Charliego Gilmoura, który wrócił do więzienia w Wandsworth aby zobaczyć koncert Liberty Choir zorganizowany dla ich rodziny i przyjaciół. Zainspirowana opowieścią syna, Samson zasugerowała aby chór wystąpił na albumie Gilmoura w tytułowym utworze Rattle That Lock.

Głównymi sponsorami Liberty Choirs są między innymi Roger Daltrey i Pete Townshend (wokalista i gitarzysta grupy The Who). Nowy album studyjny Davida Gilmoura ‘Rattle That Lock’ zostanie wydany nakładem  Sony Music/Columbia 18 września 2015.