Jedna z najważniejszych płyt lat 90. kończy 20 lat! Reedycja Jagged Little Pill Alanis Morissette 30 października

AlanisMorissette_JLP_S

Blisko 35 milionów sprzedanych egzemplarzy, megahit „Ironic”, pierwsze miejsce w notowaniach w 13 krajach, nagroda Grammy – tak w skrócie przedstawia się dorobek albumu „Jagged Little Pill” Alanis Morissette, który w 2015 roku obchodzi 20. urodziny. Z tej okazji 30 października 2015 roku płyta ukaże się ponownie w poszerzonej wersji!

 

Niespełna 21 lat liczyła sobie pochodząca ze stolicy Kanady, Ottawy, Alanis Morissette, gdy w czerwcu 1995 roku ukazywał się jej trzeci w dorobku album. Dwa wcześniejsze nagrała w Kanadzie jeszcze jako licealistka i zawierały one muzykę nijak mającą się do tego, co znalazło się na zarejestrowanej w Hollywood „Jagged Little Pill”. A znalazł się niezwykle dojrzały, kapitalnie zaaranżowany pop pożeniony z licznymi drapieżnymi, rockowymi akcentami.

 

Produkcją albumu, który wyniósł Kanadyjkę na szczyty popularności i wprowadził do grona artystek, które osiągnęły największy sukces komercyjny w historii przemysłu muzycznego, zajął się Glen Ballard. W studiu pojawił się szereg gości, w tym Flea z Red Hot Chili Peppers, Dave Navarro, również znany z Papryczek, a także z Jane’s Addiction, czy Benmont Tench, współpracownik Toma Petty’ego z grupy The Heartbreakers. Całość promowała jako pierwsza piosenka „Ironic”, która stała się wielkim przebojem, docierając do czwartego miejsca na „Billboardzie” i pokrywając się w USA złotem.

 

Alanis Morissette otrzymała za płytę „Jagged Little Pill” aż dziewięć nominacji do nagrody Grammy, ostatecznie opuszczając ceremonię z pięcioma statuetkami. Przypadły jej w udziale wyróżnienia w między innymi tak prestiżowych kategoriach jak „Najlepszy Rockowy Album”, „Płyta Roku” i „Najlepsza Piosenka Roku”.

 

„Jestem bardzo podekscytowana tym, że mam okazję podzielić się tą muzyką z zupełnie nową generacją fanów, a także z tymi, którzy przez ostatnie dwie dekady dorastali wraz ze mną i z piosenkami z albumu” – mówi przed premierą wznowienia Alanis Morissette. „Z mojego punktu widzenia, piosenki przetrwały próbę czasu. Cieszę się, że mogę je przypomnieć i podsumować 20 lat mojego życia oraz kariery”.

 

Artystka poza bonusowymi piosenkami, wyszperała również mnóstwo wcześniej niepublikowanych zdjęć, które znajdą się w książeczce oraz napisała esej, w którym wspomina czasy powstawania „Jagged Little Pill” i rozwodzi się na temat dodanych w prezencie dla fanów 10. wersji demo, pochodzących z lat 1994-98.

 

Warto dodać, że Glen Ballard nadzorował proces miksowania i masterowania piosenek pod kątem wznowienia. „Czas nie naruszył energii i ekscytacji, które udało nam się uchwycić w studiu w 1994 roku. Odczuwałem wielką radość ponownie pracując w studiu nad tymi kompozycjami i znajdując je w tak dobrej kondycji. Wciąż brzmią świeżo!” – twierdzi Ballard.

 

Rocznicowa, kolekcjonerska reedycja „Jagged Little Pill” składać się będzie z aż czterech dysków! Na pierwszym znajdzie się oczywiście oryginalny album w zremasterowanej wersji. W dalszym ciągu mamy dysk z 10 wersjami demo, które Alanis wybrała osobiście, przeczesawszy uprzednio domowe archiwum. Pozostałe dwie płyty to akustyczne wykonanie albumu „Jagged Little Pill” z 2005 roku oraz wcześniej niepublikowany koncertowy materiał z roku 1995, zarejestrowany w Londynie (na perkusji wspomagał wtedy Alanis nie kto inny, jak Taylor Hawkins, dziś bębniarz Foo Fighters).

 

Reedycja ukaże się również w dwudyskowym wydaniu, obejmującym oryginalny album w zremasterowanej wersji i dysk z 10 wersjami demo oraz w plikach cyfrowych.

 

Oto zawartość „Jagged Little Pill: Collector’s Edition”:

 

CD 1: 2015 Remaster:

 

 1. All I Really Want
 2. You Oughta Know
 3. Perfect
 4. Hand In My Pocket
 5. Right Through You
 6. Forgiven
 7. You Learn
 8. Head Over Feet
 9. Mary Jane
 10. Ironic
 11. Not The Doctor
 12. Wake Up
 13. You Oughta Know (Jimmy The Saint Blend) / Your House (A Capella)

 

CD 2: Demos (Previously Unreleased):

 

 1. The Bottom Line
 2. Superstar Wonderful Weirdos
 3. Closer Than You Might Believe
 4. No Avalon
 5. Comfort
 6. Gorgeous
 7. King Of Intimidation
 8. Death Of Cinderella
 9. London

10.These Are The Thoughts

 

CD 3: Jagged Little Pill Acoustic:

 

 1. All I Really Want
 2. You Oughta Know
 3. Perfect
 4. Hand In My Pocket
 5. Right Through You
 6. Forgiven
 7. You Learn
 8. Head Over Feet
 9. Mary Jane
 10. Ironic
 11. Not The Doctor
 12. Wake Up / Your House

 

CD 4: Live At Subterranea, London 09/28/95 (Previously Unreleased):

 

 1. All I Really Want
 2. Right Through You
 3. Not The Doctor
 4. Hand In My Pocket
 5. Mary Jane
 6. Ironic
 7. You Learn
 8. Forgiven
 9. You Oughta Know
 10. Wake Up
 11. Head Over Feet
 12. Perfect