Krzysztof Herdzin „Suite on Polish Themes” – premiera już jutro!

Print

Album „Suite On Polish Themes” („Suita Na Tematy Polskie”) zawiera kompozycje Krzysztofa Herdzina w wykonaniu słynnej angielskiej orkiestry kameralnej Academy of St Martin in the Fields, które zostały zarejestrowane w legendarnym Abbey Road Studio w Londynie. Polski kompozytor po raz pierwszy w historii nawiązał tak bliską współpracę z tą wybitną orkiestrą, ponadto sam stanął za pulpitem dyrygenckim. Reżyserem i realizatorem dźwięku był Rafał Paczkowski, który pracuje z najlepszymi kompozytorami i muzykami zarówno w Hollywood, Londynie jak i w Warszawie.

Nagrania trwały dwa dni (19, 20 grudnia 2014), a przy pożegnaniu cała orkiestra biła brawo w podziękowaniu za pracę na najwyższym poziomie i przede wszystkim za piękną, oryginalną, świetnie napisaną – i jak to określili – bardzo polską muzykę.

„Kompozycje zawarte na płycie ‘Suita na tematy polskie’ określiłbym stylem impresjonistyczno-neoklasycznym, mocno związanym z polskim folklorem. To współczesna muzyka z rozszerzoną tonalnością, inspirowana zarówno moimi polskimi mistrzami: Karolem Szymanowskim, Grażyną Bacewicz, Tadeuszem Bairdem, Wojciechem Kilarem, jak i Szostakowiczem, Prokofiewem czy francuską grupą Les Six” – podsumowuje Krzysztof Herdzin.

Spis utworów:

  1. Preludium Asertywne (Assertive Prelude)
  2. Nieasertywna Toccata (Nonassertive Toccata)
  3. Trzy Korony (Three Crowns)
  4. Suita Na Tematy Polskie (Suite On Polish Themes)

– Polka
– Olender
– Mazurek
– Krakowiak
– Polonez
– Zbójnicki

Krzysztof Herdzin – pianista, kompozytor, aranżer, dyrygent, producent, multiinstrumentalista, wykładowca akademicki. Jako jeden z nielicznych artystów z powodzeniem łączy działalność na polu muzyki klasycznej i jazzowej, a także pop. Współpracował ze wszystkimi największymi polskimi gwiazdami (m. in. Kayah, R. Rynkowski, E. Górniak, E. Bem, A. M. Jopek, E. Geppert, M. Szcześniak, Z. Wodecki, N. Kukulska, M. Rodowicz, I. Santor, W. Gąssowski).

W swojej autorskiej dyskografii ma 14 albumów. Jako pianista, dyrygent , kompozytor i aranżer brał udział w nagraniu ponad 200 CD.

Koncertował jako jazzman i jako kameralista m. in . w : Meksyku, USA, Turcji, Kanadzie, Indiach, Chinach, Japonii, Korei, Holandii, Belgii, Szwecji, Niemczech, Austrii, Francji, Monaco, Włoszech, Szwajcarii, Anglii, Irlandii, Rosji, Czechach, Słowacji, Bułgarii, Węgrzech, Rumunii, Litwie, Łotwie, Estonii, Białorusi, Ukrainie.

Zorkiestrował nagrodzoną OSCAREM w 2005 roku muzykę Jana A.P. Kaczmarka do filmu „Finding Neverland”.

Academy of St Martin in the Fields – brytyjska orkiestra kameralna jest jedną z kilku najwybitniejszych orkiestr smyczkowych na świecie. Jej nazwa pochodzi od londyńskiego kościoła St Martin-in-the-Fields (Św. Marcina wśród Pól) przy północno-wschodnim narożniku Trafalgar  Square, jej pierwszej siedziby.

W 1959 roku skrzypek i dyrygent – Neville Marriner został poproszony o przygotowanie cyklu koncertów w londyńskim kościele St Martin-in-the-Fields. Dla jego potrzeb stworzył niewielki zespół składający się z najlepszych muzyków londyńskich orkiestr, który przyjął nazwę kościoła. Tak narodziła się jedna z najlepszych orkiestr kameralnych na świecie, którą Neville Marriner kierował do 1992 roku. Choć formalnie przekazał wtedy jej prowadzenie Malcolmowi Lathamowi, pozostaje do dziś honorowym prezydentem zespołu. Początkowo orkiestra koncentrowała się na repertuarze okresów baroku i klasycyzmu, z czasem poszerzyła go o dzieła XIX wieku i muzykę współczesną.