Fot. Materiały prasowe

Low Island prezentują animowany teledysk wykorzystujący elementy 3D i sztuczną inteligencję

Sztuczna inteligencja oraz techniki animacji 3D są coraz częściej wykorzystywane przez muzyków. Niestandardowe połączenia różnych technik oraz szerokie możliwości jest niewątpliwie tym, co daje artystom duże pole do popisu. Po wydaniu pierwszego singla „Don’t Let The Light In” zapowiadającego debiutancką płytę oraz wideo w wersji live, Low Island  powracają z wyjątkowym, animowanym teledyskiem, a także… alternatywną wersją utworu.

Wideo do „Don’t Let The Light In” powstało dzięki unikalnemu połączeniu drukowania risografu, animacji 3D i sztucznej inteligencji (GAN). Autorami teledysku są: nowojorska reżyserka i artystka Danaé Gosset (Mitski), za projekt i animację 3D odpowiada Danica Tan (Bright Eyes), a za animację postaci Farrah Silberman. Eksplorując motywy piosenki mówiące o próbie uchwycenia wspomnień oraz inspirując się ruchem niemieckiej choreografki Piny Bausch, wideo jest cykliczną pętlą, zachowaną chwilą. Widzimy w nim tańczącą kobietę, której ruch jest niezakłócony, a ona sama nieświadoma zmian otoczenia. Od pola, przez ocean, po przejeżdżające wokół niej samochody – nic nie staje na przeszkodzie chwili.

Skontaktowaliśmy się z Danaé po tym, jak zobaczyliśmy teledysk Mitski “A Pearl” przy którym pracowała. Rozmawialiśmy o tematyce naszego utworu, próbach uchwycenia i utrwalenia chwil w czasie, a także o tym, jak grafika do piosenki została zainspirowana filmem Wima Wendersa “Pina” – stąd zrodził się pomysł na teledysk

mówi wokalista, Carlos Posada

Don’t Let The Light In” to teledysk, który początkowo był tworzony w 3D. Wszystkie ramki zostały następnie poddane procesowi separacji kolorów 2D i wysłane do drukarki risografu – to niedoskonale piękna technika drukowania, która powstała w Japonii. Następnie klatki te zostały zeskanowane i na koniec z powrotem zsekwencjonowane w komputerze, aby stworzyć ostateczny teledysk. Wszystkie przejścia zostały utworzone przy użyciu sztucznej inteligencji (GAN)

mówi o procesie powstawania wideo Danaé Gosset

Oprócz animowanego teledysku Low Island wydali także alternatywną i niezwykle intymną wersję „Don’t Let The Light In”, która stoi w kontraście z atmosferą oryginału, prezentując utwór w nowym świetle. 

Alternatywna wersja „Don’t Let The Light In” pokazuje, w jaki sposób pierwotnie ta piosenka została napisana  – wykorzystując tylko głos i fortepian. Dzięki temu jesteśmy w stanie pokazać bardziej intymną stronę tekstów

dodaje Posada