OFF Festival: Widzimy przyszłość, słyszymy głosy – line up rośnie w siłę!

OFF Festival skupia się na muzyce alternatywnej – od 12 lat zaprasza do siebie muzyków stawiających pierwsze kroki, ale także najpopularniejszych alternatywnych twórców. Znamy kolejnych muzyków, którzy zagrają na tegorocznej edycji!

 

Na koncie ma pięć krążków, z czego ostatni Okovi został wydany w ubiegłym roku. Tytuł nawiązuje do słowiańskiego pochodzenia amerykańskiej wokalistki. Materiał nagrywała w małej chatce, w lesie, walcząc z depresją i wewnętrznymi demonami. Wyszła jej rzecz równie intymna, co uniwersalna. Mroczna, hipnotyczna, ale też uwodząca za pierwszym przesłuchaniem. Gotycki pop, dark wave, art pop – muzykę Zola Jesus można określać wieloma różnymi szyldami, za to jej głos trudno opisać słowami.


 

Chór kobiecy, którego korzenie sięgają lat 50. i nagrań tradycyjnych pieśni na potrzeby państwowej telewizji. Ich pierwszy krok poza granice kraju sprowokowało zainteresowanie ze strony szwajcarskiego producenta Marcela Celliera, zafascynowanego kulturą muzyczną Europy Wschodniej. To on zebrał pieśni chóru na serii płyt Le Mystere des Voix Bulgares, które dały zespołowi nową nazwę i popularność na całym globie, a Cellierowi nagrodę Grammy. Od tamtej pory The Mystery of the Bulgarian Voices podróżują po świecie i zadziwiają wielobarwną paletą głosów wszystkich, którzy chcą słuchać.


 

Duet ten przyczynił się do renesansu polskiego jazzu, wpisując go w nowy kontekst elektronicznej muzyki klubowej. Skalpel pojawił się na OFFie już w 2013 roku, jednak teraz zawita w zupełnie innym wcieleniu – z towarzyszeniem kilkunastoosobowego, jazzowego big bandu. Pomysłodawcą projektu Skalpel Big Band i szefem zespołu jest poznański kontrabasista i kompozytor Patryk Piłasiewicz, który zaprosił do współpracy znakomitych muzyków ze stolicy Wielkopolski.


 

Pochodzący z Hamburga producent jest jednym z najbardziej oryginalnych i wszechstronnych przedstawicieli nowej elektroniki za naszą zachodnią granicą. David Nattkemper uznanie zdobył deephouse’owymi singlami, porywającymi live actami i debiutanckim albumem Times. Ostatnio David August zrobił sobie przerwę, z której właśnie powraca, jako szef labelu 99CHANTS i autor nowej płyty, zatytułowanej DCXXXIX A.C., która wciąga słuchacza w wielowarstwowe ambientowe głębiny.


 

Tytuł ich ostatniej płyty I Used to Spend So Much Time Alone podobno nie jest ironiczny – wokalistka i gitarzystka tej amerykańskiej grupy rzeczywiście była tak nieśmiała. Na szczęście spotkała trzy dziewczyny, które nadają na podobnych falach. Ale to wycofanie, skupienie na sobie bez rockandrollowego egocentryzmu, wciąż jest wyraźnie słyszalne w muzyce Chastity Belt. Feministycznemu przesłaniu ich piosenek nie przeszkadza niewymuszony humor, a chwytliwym, popowym refrenom garażowe brzmienie.


 

Czterech chłopaków z Żywca, których dotychczasowy dorobek sprowadza się do EP–ki Wspomnienia z poprzedniego życia i szybko zapracowanej opinii świetnego zespołu koncertowego. Ich debiutancka płyta – której możemy spodziewać się jeszcze w tym roku – zapewne wyniesie zespół wysoko. Cała tajemnica polega na zgrabnych, indierockowych piosenkach, wykonanych z rzadko spotykanym zaangażowaniem.