mrotek
mrotek
mrotek

„Drzewa”, czyli druga interpretacja Baczyńskiego według Meli Koteluk!

Astronomia poety. Baczyński to zbiór interpretacji wierszy Krzysztofa Kamila Baczyńskiego według Meli Koteluk i zespołu Kwadrofonik. Wydawnictwo ukazało się 24 lipca z okazji obchodów 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego dzięki inicjatywie stołecznego muzeum. Wybór poezji, kompozycje i koncepcja muzyczna projektu są wspólnym dziełem wokalistki oraz Bartka Wąsika, pianisty z kwartetu Kwadrofonik.

Przy okazji premiery muzycy chcą zwrócić uwagę na problem masowych wycinek drzew, które mają miejsce m.in. na terenach ukazanych w klipie. Stanowi swojego rodzaju manifest, mający na celu łączyć ludzi o podobnych poglądach na sprawę oraz aktywizować ich do czynnego wspierania organizacji działających na rzecz ochrony dziedzictwa przyrodniczego, żądających zaprzestania wycinki w ponad stuletnich drzewostanach w otulinie Bieszczadzkiego Parku Narodowego i nie tylko.

W metaforycznym teledysku Andrzeja Stepouoisa baśń spotyka rzeczywistość a krew drzewa zatrzymuje piły mechaniczne. „Drzewa – to chmur zgęszczenia” napisał  Krzysztof Kamil Baczyński. W interpretacji Meli Koteluk i zespołu Kwadrofonik drzewa przekraczają ludzkie opowieści i cechy. Są nieśpieszne, niczym chmury, które nie znają zemsty czy uprzedzeń. Teledysk do utworu „Drzewa” został nakręcony w Puszczy Karpackiej, tam gdzie wycinane są drzewa o wymiarach pomnikowych.