Jaki keyboard wybrać dla początkujących?

Zanim podejmie się decyzję o zakupie keyboardu dla dziecka, które ma uczyć się grać na takim instrumencie, warto zorientować się, czy będzie to właściwy instrument. Keyboard to wyspecjalizowany instrument, który jest w stanie zapewnić substytut pianina czy organów. Natomiast decydując się na pozyskanie takiego instrumentu trzeba zdawać sobie sprawę, że klawisze nie przypominają tych z fortepianu. Wykorzystując keyboard można uzyskać różnorodne dźwięki, ale są to z góry zaprogramowane brzmienia, co oczywiście w pewnym stopniu ogranicza możliwości instrumentu w stosunku do zapewnianych przez między innymi organy. Jednak przy wykorzystaniu keyboardu można odwzorowywać dźwięki całego zespołu, co obejmuje również dźwięk fortepianu. Jest to zatem instrument, który doskonale sprawdzi się przy komponowaniu oraz odtwarzaniu różnorodnej muzyki.

Czym cechuje się keyboard?

Decydując się na pozyskanie keyboardu dla osoby początkującej warto od razu decydować się na wersję z pełnowymiarowymi klawiszami. W takich instrumentach znajduje się 61 klawiszy. Dodatkowo znacznie lepszym rozwiązaniem jest wybieranie takich modeli keyboardu, którego klawisze reagują na siłę uderzania w nie. Decydując się na pozyskanie keyboardu dla osoby początkującej warto od razu decydować się na wersję z pełnowymiarowymi klawiszami. W takich instrumentach znajduje się 61 klawiszy.  Na instrumentach wyposażonych w tego typu klawiatury znacznie łatwiej jest odtwarzać między innymi utwory jazzowe czy rockowe. Podczas nauki gry na keyboardzie dynamiczna klawiatura wymaga nauczenia się kontrolowania siły uderzania w klawisze. Początkujący muzyk może w ten sposób nabyć umiejętności, które może wykorzystać przy grze na innych instrumentach.

Do głównych elementów każdego keyboardu zaliczają się:

  • klawiatury,
  • wyświetlacze,
  • moduły dostępu do pamięci,
  • moduły dźwiękowe,
  • akumulatory,
  • sekwencery.

Jaki model keyboardu wybrać?

Jeśli instrument kupowany jest dla bardzo małego dziecka można zdecydować się na wersje specjalnie przygotowane do zabawy. Natomiast jeśli dziecko ma uczyć się grać na keyboardzie warto od razu decydować się na bardziej profesjonalne wersje instrumentów.

Im droższy jest instrument, tym będzie w stanie zapewnić więcej:

  • funkcji,
  • barw,
  • opcji transferowania danych.

Warto decydować się na takie modele keyboardu, który jest w stanie zapewnić lepszy, bardziej przyjemny dla uch dźwięk. Ma to znaczenie, gdy dziecko uczące się grać na keyboardzie będzie z niego regularnie korzystało. Nieprzyjemne dźwięki mogą być uciążliwe dla otoczenia.

Ceny keyboardów wahają się pomiędzy kilkuset złotymi, a kilkunastoma tysiącami złotych. Wpływa na to między innymi marka producenta instrumentu. Dla osoby początkującej nie trzeba decydować się od razu na najdroższe, profesjonalne modele. Jednak warto postawić na takie keyboardy, które cechują się odpowiednią jakością wykonania oraz ilością dostępnych funkcji. Idealnym rozwiązaniem może być postawienie na keyboardy ze średniej półki cenowej, które oferują spore możliwość aranżowania stylu, tworzenia stylów, efektów, jak łączenie barw czy zmiany modulacji.

Czytaj Więcej