KIM JEST RY X I O CZYM TWORZY? – 15 FAKTÓW O ARTYŚCIE

Koncert RY X już w przyszłym tygodniu, a dokładniej 19-ego marca w warszawskim Palladium! W związku z tym mamy dla was kilka ciekawostek dotyczących tego artysty.

1. RY X to tak naprawdę pochodzący z Anguorie w Australii, Ry Cuming. Jakimś trafem jego kariera rozpoczęła się jednak w Europie (został zapisany do sztokholmskiej wytwórni Durmont Durmont). Natomias aktualnie muzyk mieszka w Los Angeles.

2. Berlin jest jego Europejskim domem. Zdaniem muzyka panuje tam poczucie wolności i akceptacji. Miasto kreowane jest przez ludzi i pozbawione jest osądów.

3. Ry zaczął pisać piosenki w wieku 16 lat po usłyszeniu albumu „GraceJeff’a Buckley’a.

4. Artysta przyjął „X” do pseudonimu artystycznego, ponieważ X jest symbolem anonimowości i uniwersalności. Każdy może się kryć za X. Poza tym, X miał służyć przy kolaboracjach. Ry chciał tworzyć projekty, a do ich zapisu stosuje się literę łączącą X, RY X/Something.

5. W 2010 roku muzyk był suportem Maroon 5 podczas wybranych koncertów.

6. Już jako początkujący artysta wygrał on Australijskie Dolphin Awards w kategoriach Best Pop Song (najlepsza piosenka pop) oraz Best New Artist (najlepszy nowy artysta).

7. Jego debiutanckie EP „Berlin” i tytułowy utwór pobiły listy przebojów we Francji, Niemczech oraz Wielkiej Brytanii.

8. W 2014 roku, podczas BBC Live Lounge, Sam Smith przedstawił cover utworu „Berlin”.

RY X często używa tańca do przekazania emocji utworu – „Berlin”

9. Rihanna poprosiła muzyka o zremiksowanie jednego z jej utworów, a było to „Love on the Brain” z albumu „ANTI„.

10. Debiutancki album artysty, „Dawn”, wskoczył na listy przebojów Belgii, Wielkiej Brytanii, Szwecji, Niemiec, Francji, Kanady i Australii.

11. Ry pisze bardzo osobiste utwory i owija je poetyckością. Mówi, że jego piosenki opowiadają o tematach, których nie poruszyłby nawet w rozmowie z przyjaciółmi.

12. W chwilach wolnych od muzyki, artysta spędza czas na fotografii analogowej. Tematem przewodnim jego zdjęć są sensualność w kontekście człowieka oraz sensualność w naturze.

13. Zapytany jak opisałby swoją muzykę osobie niewidzącej, Ry odpowiedział:

Dotknąłbym ich bardzo delikatnie w przedramię. Bardzo, bardzo delikatnie. I przesunął moje palce bardzo powoli wzdłuż ich ręki. I potem może – robiąc to – łapiesz gdzieś trochę mocniej w tym samym momencie. To jest ta idea między delikatnością a może siłą, albo konkretnymi chwilami ucisku.

14. Ostatni album – „Unfurl” – powstał w regionie górskim Los Angeles i jest wytworem hibernacji oraz emocjonalnego potu.

15. Przy tworzeniu koncertów, artysta jest zdeterminowany, aby za każdym razem utworzyć całe otoczenie, aby odbiorcy odczuwali zmianę poprzez samo wejście do miejsca występu, jeszcze przed usłyszeniem muzyki.

Serdecznie zapraszamy Was na koncert!