Lessman i GONO prezentują najnowszy singiel – „KARMA”

KARMA – zderzenie światów, które nie mogą razem istnieć

lessman – pod tym pseudonimem tworzy Błażej Sudnikowicz, gitarzysta, kompozytor, autor tekstów i producent, który pomimo młodego wieku wykłada już w Akademii Muzycznej w Katowicach, w której na co dzień uczy gry na gitarze. Jego twórczość wypełnia przestrzeń muzyki wrażliwej. Dzięki udziałowi w programie stypendialnym Music Masterclass, organizowanym przez Fundację Fabryki Norblina, lessman rozpoczął współpracę z wokalistami z różnych gatunków muzycznych, łącząc swoją umiejętność do malowania eklektycznych, instrumentalnych pejzaży i pisania tekstów. Do swojego debiutanckiego singla „to nie jestem ja” zaprosił Natalię Grosiak z Mikromusic.

Jego najnowszy singiel „KARMA” powstał we współpracy z GONO i jest odważnym eksperymentem łączącym stylistykę neo-classical z gatunkiem dark pop. W „KARMIE” słychać zarówno echa subtelnej muzyki islandzkiej, takich artystów jak Olafur Arnalds, jak i elektroniczne brzmienia kojarzące się z wydaniami Billie Eillish. Produkcję „KARMY” chwalił Andrzej Smolik, z którym lessman i GONO mieli warsztaty w ramach stypendium Music Masterclass.

GONO, czyli Małgosia Majerska, to wokalistka, autorka tekstów, kompozytorka oraz aktorka teatralna i filmowa, którą na wielkim ekranie podziwiała sama Meryl Streep. Aktualnie pracuje nad swoim debiutanckim albumem, który zapowiadają single „HONDA” i „ATLETA”. W „KARMIE” GONO rozlicza się ze swoją toksyczną przeszłością.

KARMA to opowieść o relacji, od której nie ma ucieczki. Jest to historia ludzi skazanych na spotkanie i jednocześnie kompletnie niezdolnych do jego przeżycia. Tytułowa karma to powracająca osoba, emocja, coś czego nieustannie pragniemy, ale również gorzkie rozczarowanie i doświadczenie, którego niekoniecznie szukaliśmy. Chociaż obie strony opadają już z sił, to i tak idą na kolejną bitwę. Dla mnie to wojna z rodzaju tych, w której wszyscy przegrali.

mówi GONO

Współpraca z lessmanem jest czymś totalnym. Wielokrotnie mam wrażenie, że dogadujemy się bez słów i od samego początku czułam, że powstanie coś pięknego. Jestem mu bardzo wdzięczna za zaufanie i że pozwolił wprowadzić do mojego świata. Fragment rozmowy, który słychać na początku, to autentyczne nagranie z nasze sesji songwriterskiej – maltretowałam go, żeby znalazł akordy, które będą wystarczająco smutne, oddające to, co wtedy czułam. Wiedziałam jak ta piosenka ma zabrzmieć i dzięki lessmanowi udało się to znaleźć.

dodaje Artystka

Nieustannie inspiruje mnie zderzanie ze sobą światów, które z pozoru nie mają możliwości razem zaistnieć. Obawiałem się tej współpracy, ale też byłem szalenie ciekaw tego, co powstanie. GONO to artystka kompletna, czasami czuję, że tak naprawdę nie potrzebuje producenta i nawet często żartuję, że nagrała mną kolejna piosenkę. Dokładnie wie czego chce i, co najważniejsze, umie to wydobyć z osoby, z którą współpracuje. Uwielbiam GONO za jej odwagę w tekstach, jak żaden inny songwriter potrafi oddać emocję jednej chwili, szczególnego stanu emocjonalnego.

lessman

Singiel „KARMA” jest kolejnym wydaniem promującym nadchodzący debiutancki album lessmana „kruche historie”, na którym znajdzie się jego muzyka instrumentalna i współprace z wokalistami.