Mikrofon – wybierz model idealny do swoich potrzeb

Mikrofon to przydatne urządzenie, które może być wykorzystywane w wielu sytuacjach. Na rynku można znaleźć różnego rodzaju mikrofony, różniące się przeznaczeniem, specyfikacją techniczną oraz ceną.  

Mikrofon – do czego służy? 

Najczęściej mikrofonkojarzy się ze sceną i gwiazdami muzyki. Ale to tylko jedna z wielu możliwości, jakie daje to  urządzenie. Obecnie, w dobie internetu, mikrofony wykorzystywane są bardzo często. Przydaje się nie tylko do rejestrowania dźwięków, ale również do komunikacji między graczami. Dostępne w sklepach mikrofony służą do nagrywania wokalu, instrumentów akustycznych, podcastów, narracji, prowadzenia wykładów czy konferencji. Mikrofony mogą służyć również jako specjalistyczne narzędzia np. do podsłuchu. Mogą pełnić rozmaite funkcje, dlatego muszą być odpowiednio dobrane.  

Podstawowe rodzaje mikrofonów 

Przed zakupem mikrofonu należy określić, do jakiego celu ma być wykorzystywany. Wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje mikrofonów. Jest to: 

  • Mikrofondynamiczny, zwany również wokalnym. Nadaje się do występów na żywo, ponieważ przetwarza tylko ten dźwięk, który trafia do niego z niewielkiej odległości. Model dynamiczny to idealny wybór dla wokalistów, ponieważ nie zbiera dźwięków z otoczenia. 
  • Mikrofon pojemnościowy - służy do nagrywania warstw wokalnych utworów muzycznych, narracji filmowych czy podcastów. Sprawdzą się w studiach i pomieszczeniach wyciszonych. Tego rodzaju sprzęt zbiera dźwięki z otoczenia, może nagrać wszystko, co się dzieje w danym miejscu. 

Inne typy mikrofonów 

W sklepach można znaleźć kilkadziesiąt różnych modeli mikrofonów. Najbardziej popularne to: 

  • Mikrofon jednokierunkowy - zbiera dźwięk z jednego kierunku, dlatego sprawdzi się w hałaśliwych miejscach. 
  • Mikrofon dwukierunkowy - jego zakres pracy przypomina obszar podobny do cyfry osiem. Taki mikrofon sprawdzi się do prowadzenia różnego rodzaju spotkań czy konferencji na niedużej salce. 
  • Mikrofon wszechkierunkowy – odbiera sygnały dźwiękowe dobiegające z każdej strony. 
  • Mikrofon kardioidalny – jest jednokierunkowy, ale rejestrują dźwięki w szerszym kącie. 

Oprócz tego można jeszcze wyróżnić mikrofon reporterski, krawatowy, mikrofon do smartfona. Bardzo popularne są mikrofony gamingowe, które służą do komunikacji między graczami. Gracze mogą wybrać gamingowy headset, czyli zestaw składający się ze słuchawek i wbudowanego mikrofonu lub zdecydować się na jednokierunkowy mikrofon pojemnościowy. 

Na co zwrócić uwagę, wybierając mikrofon? 

Przy wyborze mikrofonu warto zwrócić uwagę na poszczególne parametry. Ważne jest zasilanie, które powinno pasować do komputera lub laptopa. Można również wybrać np. złącze USB, złącze xlr lub model bezprzewodowy. Istotnym parametrem jest częstotliwość, czyli przetwarzanie dźwięków w określanej skali. Ważna jest redukcja szumów, która wpływa na jakość dźwięku. Ceny mikrofonów zaczynają się od 25 złotych, ale są to najprostsze modele, które nie gwarantują dobrej jakości dźwięków. Osoby, które chcą kupić profesjonalne modele, muszą się liczyć z wydatkiem kilkaset złotych. Warto również pamiętać o dodatkowym wyposażeniu. Przydatne akcesoria to m.in. elastyczne ramię, statyw, gąbka oraz słuchawki douszne. 

Gdzie kupić mikrofony dynamiczne i mikrofony pojemnościowe? 

Mikrofon najlepiej kupić w sklepie muzycznym, w którym można liczyć na profesjonalne doradztwo i szeroki wybór sprzętu. Oferujemy urządzenia różnego typu, przeznaczone do użytku amatorskiego i zawodowego. Nasi klienci mogą liczyć dodatkowe rabaty oraz atrakcyjne ceny.