Własne domowe studio

To co kiedyś mogło być tylko w sferze marzeń dziś jest do zrealizowania praktycznie przez każdego pasjonata muzyki. Nie potrzeba ogromnych funduszy by zbudować swoje własne domowe studio nagrań, w którym to będziemy mogli realizować swoje projekty muzyczne. Wszystko to zawdzięczamy postępowi i rozwojowi technologicznemu i powszechnej dostępności niezbędnych urządzeń. A sercem naszego domowego studia nagrań będzie komputer bądź laptop, który w dzisiejszych czasach jest na wyposażeniu każdego domu.

Podstawowe elementy domowego studia

Jak już na wstępnie sobie powiedzieliśmy takim podstawowym urządzeniem, na którym będziemy pracować jest komputer. Oczywiście musimy zaopatrzyć się w odpowiednie oprogramowanie muzyczne, które nasze projekty muzyczne będzie obsługiwało. Takie oprogramowanie muzyczne nazywane jest fachowo DAW (Digital Audio Workstation) i służy do profesjonalnej obróbki audio tzn. nagrywania, montażu, edycji, miksu, czy masteringu. To właśnie przy pomocy oprogramowania będziemy rejestrowali nagrywany sygnał audio oraz będziemy zarządzali poszczególnymi ścieżkami dźwiękowymi. I właśnie nad wyborem właściwego oprogramowania należy się dobrze zastanowić by wybrać takie, które będzie wstanie spełnić nasze oczekiwania. To jaki DAW wybrać w dużej mierze uzależnione jest od tego jakiego rodzaju studio chcemy stworzyć. Czy nasze projekty będą realizowane tylko wewnątrz komputera na bazie wirtualnych bibliotek z brzmieniami, czy może w naszym studio będziemy realizować i rejestrować dźwięk z zewnątrz. Chodzi tu miedzy innymi o instrumenty zewnętrzne zarówno te cyfrowe jak np.: keyboard oraz te akustyczne np.: gitara klasyczna, fortepian czy też partie wokalne. Jeżeli chodzi o oprogramowanie to producenci najczęściej oferują nam możliwość darmowego przetestowania swojego oprogramowania. Zazwyczaj jest to okres 14 lub 30 dniowy, w czasie którym możemy dowoli testować funkcje danego programu i wybrać ten najbardziej nam odpowiada.

Interfejs audio to kolejny ważny element naszego studia zwłaszcza w przypadku, kiedy będziemy rejestrować sygnał z zewnątrz. Służy on do przekształcania sygnału analogowego audio na cyfrowy i odwrotnie. Będzie on takim swoistym łącznikiem pomiędzy instrumentami w tym mikrofonami a komputerem lub pomiędzy instrumentami a mikserem i komputerem.

Oczywiście jeżeli chcemy nagrywać wokale i instrumenty akustyczne, to w naszym studio nie może zabraknąć mikrofonów. Jest cała paleta różnych rodzajów mikrofonów, ale taki podstawowy podział mikrofonów jaki możemy zastosować to mikrofony dynamiczne i mikrofony pojemnościowe. Każdy z nich ma swoją odpowiednią czułość i pasmo przenoszenia, tak więc jedne będą bardziej się sprawdzały przy nagrywaniu solowego wokalu inne przy chórkach, a jeszcze inne przy nagrywaniu instrumentów akustycznych np.: fortepianu, perkusji czy gitary klasycznej.

Przy większej ilości mikrofonów czy instrumentów muzycznych w naszym interfejsie audio może nam brakować kanałów, dlatego też w takim wypadku warto zaopatrzyć się w mikser z odpowiednią ilością wejść i wyjść.

W studio nagrywany dźwięk musimy mieć możliwość odsłuchiwania zarówno w czasie rzeczywistym podczas sesji jak i późniejszym przy obróbce. Do tego potrzebne nam będą monitory studyjne lub słuchawki studyjne. Warto w tym miejscu podkreślić, że zwykłe kolumny od wieży hi-fi i zwykłe słuchawki audiofilskie w studio nagraniowym się nie sprawdzą. Realizator odsłuchujący nagrany materiał musi posiadać czysty, pierwotny dźwięk bez żadnych ulepszeń. Niestety w przypadku zarówno kolumn jak i zwykłych słuchawek stosowane są przetworniki, które w pewnym sensie koloryzują i wzbogacają brzmienie np.: poprzez dodanie mocniejszych niż w rzeczywistości częstotliwości niskich dla wzmocnienia partii basowych. A my robiąc obróbkę materiału dźwiękowego musimy pracować na czystym niczym nie wzbogaconym dźwięku. Dlatego w studio musza być specjalnie dedykowane monitory studyjne bądź słuchawki studyjne, które przenoszą tylko czysty sygnał.

Jak ten podstawowy sprzęt będziemy mieli już zgromadzony, to jeszcze musimy odpowiednio zaadoptować nasze pomieszczenie. Oczywiście najlepiej by było posiadać oddzielone od siebie dwa pomieszczenia: jedno w którym będziemy mieli naszą reżyserkę ze sprzętem rejestrującym i drugie, w którym będą nagrywane instrumenty, ale to jest już taka opcja ekstra. Najczęściej jednak w domowych warunkach możemy tylko jedno pomieszczenie na takie studio przeznaczyć, więc warto je w miarę możliwości dobrze wygłuszyć. Do tego mogą nam posłużyć specjalne maty wygłuszające i wyciszające. Chodzi tu nie tylko oto by wyciszyć zewnętrzne odgłosy spoza studio, ale żeby również fale dźwiękowe nie rozchodziły się w niepożądany sposób poprzez niepotrzebne odbicia od ścian.

Podsumowanie

Jak wiać takie domowe amatorskie studio jest jak najbardziej do zrealizowania, kwestia tylko oczywiście odpowiedniego skonfigurowania niezbędnego sprzętu. Dla własnej wygody pracy dobrze byśmy w przypadku komputera mieli odpowiednio duży monitor, a w przypadku laptopa by ekran miał przynajmniej te 17 cali. Dużo łatwiej pracuje się na dużym ekranie, zwłaszcza, że poszczególne okienka narzędzi wirtualnych oprogramowania DAW są zazwyczaj dość małe. W przypadku interfejsów audio też nie należy oszczędzać, bo to od jakości zastosowanych w nim przetworników będzie zależeć w dużej mierze jakość nagranego materiału. A cały niezbędny sprzęt znanych renomowanych marek w dobrej cenie znajdziecie na https://hurtowniamuzyczna.pl/, który jest profesjonalnym sklepem muzycznym.