Wiele osób chciałoby zacząć swoją muzyczną przygodę niestety u większości takie przedsięwzięcia najczęściej kończą się tylko w fazie planów. A tu należy przede wszystkim działać i podjąć odpowiednie kroki w tym kierunku. Więc jeżeli jesteś muzykalny i masz choć podstawowe predyspozycje w tym kierunku, to bez względu na swój wiek zawsze możesz dla swojej własnej przyjemności nauczyć się grać. Oczywiście na samym początku należy przede wszystkim zastanowić się na jakim instrumencie tak najbardziej chciałoby się rozpocząć swoją edukację muzyczną. Jest wiele różnych ciekawych grup instrumentów i wybór jest bardzo szeroki. Warto też dobrać taki instrument, na którym nie tylko byśmy chcieli nauczyć się grać, ale do którego będziemy mieli jak najlepsze predyspozycje.
Podstawowe predyspozycje muzyczne dla różnych grup instrumentów
Takim podstawowym warunkiem niezbędnym przy do nauki gry na instrumencie muzycznym jest słuch. Nie musi on być jakoś szczególnie wybitny, ale chodzi tu przede wszystkim o to, byśmy byli muzykalni i mieli poczucie rytmu. Tak jak już na wstępnie zasugerowaliśmy, do każdego instrumentu potrzebne są odpowiednie predyspozycje. I tak chcąc grać np.: na trąbce czy innym dęciaku musimy się liczyć, że zdrowe płuca będą tu wskazane. Z tego też względu nauka na instrumentach dętych nie jest wskazana dla małych dzieci, dopóki nie wykształcą im się odpowiednio płuca. Z klei do perkusji oprócz wyjątkowo dobrego poczucia rytmu i równomiernego trzymania tempa przyda nam się dobra koordynacja ruchowa. Przy grze na perkusji angażuje się wszystkie cztery kończyny, które powinny być wstanie wykonywać niezależne od siebie czynności rytmiczne. Natomiast do instrumentu takiego jak skrzypce wskazane jest mieć bardzo dobry słuch. Do gry na pianinie bez wątpienia dobrze jest mieć długie smukłe palce. Oczywiście, tego rodzaju uwarunkowania są tylko pewnymi zaleceniami a nie koniecznością.
Tych grup instrumentów jest jeszcze kilka, a w każdej takie grupie znajduje się po kilka instrumentów, gdzie każdy z nich ma jeszcze swoje różne odmiany. Dlatego też my w tym artykule skoncentrujemy się tylko na tych instrumentach, które najłatwiej jest opanować ćwicząc samodzielnie w domu.
Dziś jest łatwiej się uczyć niż kiedyś
W dzisiejszych czasach mamy coraz więcej możliwości, które pozwalają na samodzielną domową edukację. Dawniej osoba chcąca podjąć edukację musiał szukać nauczyciela, którego najczęściej można było znaleźć tylko w dużych miastach. To sprawiało, że wiele osób z prowincji nie miało możliwości podjęcia nauki. Teraz dzięki postępowi technologicznemu możemy podjąć naukę samodzielnie w domu wykorzystując do tego komputer bądź laptop z dostępem do internetu, który najczęściej znajduje się na wyposażeniu każdego domu. Na rynku dostępnych jest szeroka gama kursów zarówno tych płatnych jak i tych darmowych publikowanych chociażby na kanale YouTube. Oczywiście z tymi darmowymi należy uważać, bo nie każdy udostępniony publicznie film jest warty uwagi, ale można też znaleźć darmowe kursy, które są w profesjonalny sposób opracowane i warto z takich publikacji korzystać. Wtedy taka nauka jest dla nas wyjątkowo tania, bo jedne w co musimy się zaopatrzyć, to oczywiście instrument i czas, który należy wygospodarować na ćwiczenie. Jeżeli myślimy o poważnej edukacji muzycznej np.: na pianinie czy skrzypcach, to bez wątpienia najlepszym rozwiązaniem jest znalezienie nauczyciela lub podjęcie nauki w szkole muzycznej, ale w przypadku mniej wymagających instrumentów równie dobry efekt możemy uzyskać ucząc się samodzielnie w domu.
Jaki łatwy instrument wybrać do samodzielnej nauki
Z pośród całej gamy instrumentów dostępnych na rynku powinniśmy wybrać taki, który nam się podoba zarówno wizualnie jak i pod kątem brzmienia. Dobrze też byśmy realnie ocenili swoje możliwości, tak więc tu już dochodzi kwestia pewnych predyspozycji, o których powiedzieliśmy sobie powyżej. Są jednak i takie instrumenty, na których wyjątkowo łatwo przebiega nauka i nie potrzeba wielu lat ćwiczeń, by na takim podstawowym poziomie całkiem dobrze grać. Jednym z takich instrumentów bez wątpienia jest ukulele, które należy do grupy instrumentów strunowych szarpanych. Jest to taka trochę zminiaturyzowana gitara tyle, że zamiast sześciu strun ma cztery. Zdecydowanie łatwiej jest też na ukulele nauczyć się grać niż ma to miejsce w przypadku gitary. Stąd też możemy się spotkać z określeniem ukulele jako taka gitara dla leniwców, bo tam, gdzie w gitarze wszystkie palce są zaangażowane do złapania określonego akordu, w przypadku ukulele często wystarczą dwa a nawet i jeden palec. Oczywiście nie spodziewajmy się, że ukulele zabrzmi nam wtedy tak pełnie i głęboko jak gitara, ale jeżeli złapiemy bakcyla i ten instrument nam się spodoba, to przecież nic nie stoi na przeszkodzie byśmy się dalej rozwijali w tym kierunku. Wtedy kolejnym instrumentem, który weźmiemy na nasz warsztat edukacyjny może być gitara.
Podsumowanie
Reasumując, najważniejsze podczas samodzielnej nauki jest dobra organizacja i samodyscyplina. Same chęci i talent nie wystarczą byśmy nauczyli się grać. Ucząc się samodzielnie musimy przede wszystkim systematycznie ćwiczyć i od początku koncentrować się na dokładności wykonywanych ćwiczeń. Oczywiście żeby ćwiczyć musimy wpierw zaopatrzyć się w odpowiedni dla nas instrument. Sklepów muzycznych jest dużo na rynku, więc warto wybrać taki, gdzie otrzymamy fachową obsługę i który oferuje najlepsze instrumenty w dobrych cenach. Bez wątpienia do takich sklepów należy https://muzyczny.pl/, tu znajdziecie szeroki wybór ukulele, gitar i wszystkich innych instrumentów muzycznych.