Aplikacje muzyczne — Tidal vs. Spotify.

Karolina Frelich
Cze 7, 2016
38 Views

tidal vs. spotifyChyba każdy z nas lubi mieć swoją ulubioną muzykę zawsze przy sobie — w domu i w podróży, niezależnie od tego, czy jesteśmy online, czy nie. Co sprawdzi się lepiej do przechowywania dużej płytoteki lepiej, niż aplikacje muzyczne zainstalowane w naszych telefonach, tabletach i komputerach?

Jest wiele aplikacji muzycznych godnych uwagi, jednak w ostatnich miesiącach największą popularnością cieszą się dwie: stosunkowo młody Tidal, będący własnością Jay’a Z i dostępny w wersji premium dla abonentów Play, oraz jego starszy kuzyn — Spotify, który od kilku dni ułatwia słuchanie muzyki klientom Orange.

Obydwie aplikacje pozwalają na słuchanie playlist oraz płyt online, jednak aby skorzystać z wielu dodatkowych opcji oraz mieć muzykę pod ręką również bez dostępu do internetu, trzeba skorzystać ze wspomnianej wyżej wersji premium, którą polscy operatorzy komórkowi udostępniają osobą, które podpisały z nimi umowy.

Jak Tidal i Spotify pobrane na telefon wypadają w wersji offline — o tym niżej.

Przeglądaj, co nowego

Na pierwszy rzut oka Spotify i Tidal nie różnią się od siebie zbyt mocno. Przeważające szarości i strona główna, proponująca nam najpopularniejsze piosenki to pierwsze podobieństwo. Obydwie aplikacje są stosunkowo intuicyjne i proste w obsłudze.Spotify vs. Tidal

Odkrywaj

Zarówno Tidal, jak i Spotify to sprytne bestie — na podstawie piosenek, których słuchamy, z łatwością odnajdują podobne utwory, wykonawców i gatunki, i proponują nam odsłuchanie ich w odpowiedniej zakładce. Obydwie aplikacje robią to w podobny sposób, jedynie ułożenie miniatur na ekranie trochę się od siebie różni. Spotify vs. Tidal

Moja muzyka, Twoja muzyka…

Spotify pozwala nam dodać do ulubionych playlisty, utwory, wykonawców, albumy i stacje radiowe, z kolei w Tidalu, zamiast tych ostatnich, mamy klipy. Dodatkowo Spotify pokazuje, jakich piosenek słuchaliśmy ostatnio — w Tidalu brak takiej opcji. Spotify vs. Tidal

Przeglądaj playlisty

Obydwie aplikacje umożliwiają nam wybór muzyki odpowiedniej do nastroju. Spotify udostępnia zakładkę „Przeglądaj” — w Tidalu dokładnie taki sam wygląd ma zakładka „Playlisty”. W jednej oraz drugiej znajdziemy utwory podzielone na kategorie takie, jak „bieganie”, „odpoczynek”, czy „dance”.

Spotify vs. Tidal

Podsumowanie

Obydwie aplikacje muzyczne są do siebie bardzo podobnie nie tylko wizualnie, ale i ‚wewnętrznie’. Rożne menu i zakładki, mimo, że inaczej nazwane, kryją w sobie podobne listy odtwarzania, oraz te same albumy i piosenki.

Na korzyść Spotify może działać fakt, że udostępnia „Stacje radiowe”, czyli playlisty z pasującymi do siebie piosenkami, jednak w rzeczywistości podobną funkcję w Tidalu pełnią po prostu „Playlisty” (których nie brakuje również w pierwszej apce).

Czas na najważniejsze pytanie: która z aplikacji delikatniej obejdzie się z naszymi portfelami?

Do jednego konta na Tidalu można podłączyć trzy urządzenia, a wersja premium kosztuje 20 zł miesięcznie. Sieć Play udostępnia ją swoim abonentom za darmo. Ogromnym minusem jest to, że za muzykę w wyższej jakości trzeba dopłacić drugie tyle — wersja HiFi kosztuje 40 zł, a Play nie ma jej w swojej ofercie.

Spotify również oferuje nam podłączenie do jednego konta trzech urządzeń, a regluarna cena wersji premium to — tak samo, jak w Tidalu — 20 zł. Można wybrać również drogą opcję: możliwość korzystania z aplikacji na sześciu urządzeniach za 30 zł. Za Spotify Premium w Orange trzeba, niestety, zapłacić regularną cenę.

Która z tych dwóch aplikacji muzycznych jest lepsza, wygodniejsza, bardziej intuicyjna i tańsza? Każda z nich ma swoje plusy i minusy, jednak są bardzo podobne, wręcz porównywalne. Fani przechowywania na swoich urządzeniach dużej ilości muzyki zajmującej niewiele miejsca powinni przetestować obydwie i samodzielnie wybrać swojego faworyta.

You may be interested

Sylwia Lipka oficjalnie zapowiedziała wydanie drugiego albumu
Newsy, Płyty, Single
shares35 views
Newsy, Płyty, Single
shares35 views

Sylwia Lipka oficjalnie zapowiedziała wydanie drugiego albumu

Piotr Michalik - Sie 21, 2017

„Uskrzydlasz Mnie” oraz „Fly To Sky” to pierwsze single z nadchodzącego albumu Sylwii Lipki pt.: „Fala” To już drugi album w…

Wyjątkowy debiut: Paweł Izdebski „Książę Naiwności”
Newsy, Płyty, Single
shares241 views
Newsy, Płyty, Single
shares241 views

Wyjątkowy debiut: Paweł Izdebski „Książę Naiwności”

Piotr Michalik - Sie 10, 2017

Paweł Izdebski – Wokalista, gitarzysta , piosenkopisarz i youtuber. Tworzy własny samozwańczy gatunek muzyczny: Bluepop, który jest połączeniem muzyki alternatywnej, akustycznej i…

Maryla Rodowicz prezentuje okładkę nowego albumu „Ach świecie…”
Newsy, Płyty, Single
shares307 views
Newsy, Płyty, Single
shares307 views

Maryla Rodowicz prezentuje okładkę nowego albumu „Ach świecie…”

Piotr Michalik - Sie 09, 2017

"Ach świecie…” to album nagrany bez pośpiechu, dojrzały, melancholijny i bardzo ciepły. Przywodzi na myśl pierwsze, folkowe nagrania królowej polskiej…

Leave a Comment

Your email address will not be published.