Współcześnie dzieci i młodzież spędzają nawet do 7,5 godziny dziennie na korzystaniu z mediów elektronicznych (nie licząc odtwarzaczy mp3 i telefonów komórkowych) – to więcej niż wynosi czas ich spania. Sytuacja jest na tyle alarmująca, że co raz więcej badań wskazuje na to, że nadużywanie Internetu ma negatywny wpływ na życie rodzinne i kontakty z rówieśnikami. Dziecko, które zbyt wiele czasu spędza w sieci, nie interesuje się życiem poza Internetem. Z jego perspektywy jest on mniej ciekawy, mniej kolorowy. Zaczyna zaniedbywać obowiązki domowe, traci kontakt ze znajomymi, w konsekwencji izolując się od świata. Problem tkwi w tym, że w 60 proc. domów nie istnieją żadne zasady korzystania ze smartfonów, a 35 proc. rodziców nigdy nie rozmawiała z dziećmi o zasadach korzystania z telefonu komórkowego. Umiar to słowo klucz. Jeśli nie ma określonych zasad dzieci zaczynają stosować własne reguły, które mogą być dla nich tragiczne w skutkach. W wirtualnym świecie wszystko jest prostsze, szybsze. Przesuwając opuszkami palców po ekranie tabletu dziecko jest wstanie dokonać „nadzwyczajnych rzeczy”, w realnym świecie dużo trudniejszych do zrealizowania. Dlatego tak niepokojąco przedstawiają się relacje społeczne tzw. „tabletowych dzieci”. Wpatrzone w ekran tabletu nie czują potrzeby obdarzania uwagą dorosłych i rówieśników. Coraz słabiej orientują się w ich emocjach i w tym, czego oni oczekują.*
O genezie powstania utworu Aga Dyk mówi: „S.O.S” jest moją reakcją i zarazem głosem sprzeciwu na to co dzieje się w moim, w naszym najbliższym otoczeniu. Ja i moja rodzina-przyjaciele, została zastąpiona przez określenie ja i mój smartphone-komputer. Nie trzeba daleko szukać. W szkole, w pracy, w restauracji, w parku. Dorośli i dzieci w każdej wolnej chwili jak zahipnotyzowani patrzą w ekran swoich telefonów. Nikt ze sobą nie rozmawia. Nie szuka kontaktu z drugą osobą. Przebywanie cały czas w sieci uzależnia, niszczy relacje międzyludzkie i oddala nas od naszych najbliższych. Granica jest bardzo cienka. Warto to sobie uzmysłowić by potem tę mądrość wpoić naszym dzieciom.
Aga Dyk jest współautorką tekstu obok Beaty Ejzenhart. Muzykę napisał współpracujący z nią od dawna znakomity producent i kompozytor, Marcin Kuczewski.
Kim jest Aga Dyk?
Aga Dyk to popularna wokalistka, autorka tekstów, aktorka scen muzycznych. Jest aktywną przedstawicielką Hokejowej Reprezentacji Artystów Polskich. Jest laureatką ponad dwudziestu festiwali i konkursów wokalnych o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym. W jej ręce trafiła m.in. Złota Jodła na XXX Jubileuszowym Harcerskim Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej 2003 czy Złota Nutka na XIII Międzynarodowym Festiwalu Piosenki „Majowa Nutka” 2004. Współpracowała z krakowską formacją Kulturka, z którą nagrała takie utwory jak „Mało Wiesz o Miłości” czy „Sorry Mama”. Z zespołem Sane nagrała utwór „Berlin Płonie”. W 2004 roku wygrała program Szansa na Sukces z udziałem zespołu Brathanki. 5 lat później zespół zaprosił ją do współpracy.
Od tego czasu zagrała z nimi ponad 500 koncertów w Polsce i zagranicą i nagrała trzy płyty: Brathanki Grają Skaldów (2011), Brathanki – Kolędy (2012) i moMtyle (2014). Ostatnie wydawnictwo promował singiel „Mamo, Ja Nie Chcę Za Mąż”, który zdobył już ponad 12 mln odsłon w serwisie YouTube. W 2015 Polskie Radio Kielce przyznało jej Złoty Mikrofon w kategorii Wokalistka Roku 2015. Zdobyła Nagrodę Specjalną w Świętokrzyskim Plebiscycie Kobieta Roku 2016.
Równolegle z działalnością w Brathankach, Aga rozpoczęła pracę nad solowymi utworami. Jej solowe single „Creme Brulee” i „Wracaj.com” zyskały ponad milion wyświetleń na You Tube.
W 2018 roku Aga wydała swój pierwszy solowy album pt. „Odlot na Dominikanę”. Po nim ukazały się nowe single takie jak „Kropla rosy” czy „Stróż”.