Pola Chobot & Adam Baran z nowym singlem „Podobno”

Pola Chobot & Adam Baran nie zwalniają tempa i po świetnie przyjętym „Ciele” prezentują kolejny singiel zapowiadający ich nową płytę. „Podobno” to poruszająca ballada o śmierci, która często stanowi temat tabu. Do piosenki powstał teledysk (wg scenariusza Poli Chobot), w którym gościnnie pojawili się m.in. artyści FONOBO Label.

Podobno” to druga zapowiedź nadchodzącej płyty Poli Chobot & Adama Barana. Piosenka wyprodukowana przez Jurka Zagórskiego wprowadza w niezwykły klimat. Właśnie taki jest teraz ten duet: tajemniczy, mroczny, nieprzewidywalny.

Pola, która była odpowiedzialna między innymi za tekst utworu, porusza w „Podobno” temat śmierci, pozostającej kwestią tabu – nie lubimy o niej myśleć ani mówić, boimy się o niej rozmawiać. Wokalistka nie poddała się swojemu lękowi i zmierzyła się z tym trudnym zjawiskiem. – Napisałam tę piosenkę, będąc w trudnym momencie mojego życia. Jej stworzenie uzmysłowiło mi jak wielki potencjał leczniczy niesie sztuka i jak ważnym elementem zdrowienia jest dla mnie pisanie i komponowanie. Wszyscy po równo mierzymy się z lękiem, ale nie wszyscy potrafimy go oswajać. Podjęłam ten trud. „Podobno” to mój lek na najbardziej pierwotny lęk. Lęk przed śmiercią – wyjaśnia.

To właśnie Pola Chobot podjęła się także zobrazowania „Podobno”. Po raz pierwszy w życiu napisała scenariusz teledysku, który idealnie oddaje klimat piosenki. Klip przedstawia funeralny koncert Poli i Adama, a wśród żałobników znaleźli się znajomi artystów, w tym reprezentanci FONOBO Label: Basia i Jimi z zespołu shama, Stanisław Bukowski i Agnieszka Kamińska z grupy Stach Bukowski.

Jak kończy się teledysk? Tego dowiecie się sami. Możecie być jednak pewni, że w tym klipie znajdziecie sporo metafor – nic nie jest tu dosłowne.

Nowa płyta Poli Chobot & Adama Barana ukaże się już niebawem. Szczegóły dotyczące tego wydawnictwa będzie można znaleźć na profilach duetu w mediach społecznościowych.

Pola Chobot & Adam Baran – kto to?

Pola Chobot & Adam Baran – jeden z najciekawszych głosów polskiej alternatywy. Wspólnie tworzą dziki, nierozłączny organizm muzyczny. Pola jest wokalistką, pianistką, autorką słów i muzyki, a Adam to doskonały gitarzysta, autor muzyki oraz producent. Laureaci kilkunastu prestiżowych nagród muzycznych (m.in. nagrody Radio Wrocław Kultura „Emocja”, Festiwalu Młodych Talentów w Szczecinie, Festiwalu FAMA, poznańskiego festiwalu Akademia Gitary, wyróżnieni przez kapitułę Jarocińskich Rytmów Młodych). Ich muzyce towarzyszy aura nieoczywistości, transowości i niepokoju. Charakterystyczna przestrzeń i melancholia łączą się z gitarowym riffem i poetyckością słów. Gra znaczeń, zabawa konwencją i ciągłe poszukiwanie nowych środków wyrazów. Debiutowali w listopadzie 2019 roku świetnie przyjętym albumem pt. „Jak wyjść z domu, gdy na świecie mży?”, który ukazał się nakładem FONOBO Label. Kontynuując współpracę z wytwórnią w 2021 roku wypuścili EP-kę, która jest poetyckim komunikatem zmiany oraz opowieścią o początku i końcu, o odradzaniu się i stwarzaniu na nowo. Obecnie Pola i Adam stawiają przed sobą kolejne wyzwania i wychodzą ze swojej strefy komfortu, przygotowując się do wydania kolejnej płyty, tym razem wyprodukowanej przez Jurka Zagórskiego. Ich najnowszy singiel “Ciało”, któremu towarzyszy niepokojący teledysk, zrobił ogromne wrażenie na słuchaczach i dziennikarzach muzycznych (m.in. Karina Nicińska – Meloradio, Dawid Sikorski – Polskie Radio), którzy zauważyli rozwój artystów i ich odwagę w wyrażaniu coraz bardziej intymnych i trudnych uczuć. Koncerty duetu to improwizacyjna, wybuchowa dawka energii pełna skrajnych emocji.