Czym jest efekt gitarowy?

Efekt gitarowy jest urządzeniem, dzięki któremu gitarzysta ma dodatkową możliwość ingerencji w podstawowe brzmienie swojej gitary. To właśnie za pomocą efektu możemy wykreować swoje oryginalne brzmienie lub zbliżyć się do jakiegoś pierwowzoru, który chcemy naśladować. Efekty gitarowe wykorzystywane są głównie przez gitarzystów grających na gitarach elektrycznych, choć można również spotkać gitarzystów, którzy wykorzystują efekty przy gitarach np.: akustycznych czy basowych. Tu już dużo zależy od gatunki muzycznego i pomysłowości samego instrumentalisty.

Zasada działania efektu gitarowego 

Urządzenie to podłączamy za pomocą kabla gitarowego do naszej gitary, która wysyła wpierw czysty dźwięk na nasz efekt, a ten z kolei po otrzymaniu sygnału przetwarza go i przesyła dalej do wzmacniacza. W zależności od rodzaju efekty mogą działać w określonych zakresach. I tak możemy dokonać m.in. zmiany zakresu dynamicznego sygnału, dokonać zniekształceń nieliniowych poprzez obcinanie amplitudy oraz dokonać zmian modulacyjnych. 

Podział i rodzaje efektów

 Wśród gitarzystów elektrycznych możemy wyróżnić trzy najbardziej popularne i najczęściej użytkowane efekty: Overdrive, Distortion i Fuzz. 

Efekty te możemy potocznie nazwać przesterami i zaliczyć do jednej grupy przesterów. Wśród gitarzystów grających ciężkiego rocka czy metal najczęstsze zastosowanie znajduje efekt Distortion. Efekt ten potrafi tak zmodulować brzmienie, że staje się one bardziej ostre, agresywniejsze i bardziej metalicznego kształtu nabiera. Zbliżonym pod pewnym względem do Distortion choć jednak odmienny w swojej charakterystyce brzmienia jest Fuzz, który jest takim prekursorem Distortion i Overdriva. Możemy na nim uzyskać ostre brzmienie ziarniste, skompresowane, zbliżone jakby do popsutej membrany głośnika. Efekt ten świetnie odnajduje się w niektórych odmianach ciężkiego rocka. I takim najlżejszym i można powiedzieć najmniej wynaturzającym brzmienie naturalne efektem jest Overdrive. Możemy na nim uzyskać łagodniejsze i cieplejsze brzmienie, dlatego też efekt ten dedykowany bardziej jest do lżejszych gatunków muzycznych np.: bluesa. Jest też grupa efektów, która ma za zadanie wytworzyć pogłos czy odbicie. Na przykład używając Reverb możemy uzyskać odpowiedni pogłos np.: małej sali kameralnej, dużej koncertowej czy olbrzymiej katedry. Drugi bardzo popularny efekt z tej grupy to Delay służący do wytworzenia odbicia, czyli echa. W zależności od ustawień możemy wytworzyć odbicia bliżej siebie lub dalej od siebie, dłuższe i krótsze itp. Ciekawym również efektem jest Phaser, który zmienia głośność wybranego pasma częstotliwości dodając przesuniętą czasowo kopie wydobywanego brzmienia. Często też zastosowanie znajduje Chorus, który poprzez nałożenie na oryginalny sygnał drugiego sygnału lekko zmodyfikowanego z opóźnieniem daje jakby szerszą perspektywę brzmieniową zbliżoną do wielogłosowego chóru. Do takich typowo klasycznych efektów należy również tremolo, które poprzez nałożenie na siebie regularnie powtarzającego się ściszania i wzmacniania wytwarza efekt szybkiego drżenia. 

Pojedyncze efekty gitarowe i multiefekty

W zdecydowanej większości największą popularnością wśród gitarzystów cieszą się tzw. kostki, czy inaczej nazywane konserwy, które są w kształcie prostokąta o rozmiarach małej książeczki. Znajdują się tam zazwyczaj dwa lub trzy pokrętła i przycisk nożny do włączania i wyłączania efektu podczas koncertowania. Możemy jednak też spotkać różnego rodzaju multiefekty, które takich przycisków nożnych i gałek regulacyjnych będą miały znacznie więcej. Często też wzmacniacze gitarowe mają na swoim pokładzie różnego rodzaju multiefekt cyfrowy. 

Podsumowanie

Zdecydowana większość gitarzystów elektrycznych nie wyobraża sobie koncertowania bez użycia efektu. Na rynku jest tego ogromna ilość wiec każdy gitarzysta będzie wstanie dopasować coś pod siebie. Rozpiętość cenowa jak zawsze w tego typu urządzeniach jest ogromna. Można kupić pojedynczy efekt za kilkadziesiąt złotych, ale równie dobrze można wydać na jakiś wypasiony multiefekt kilka tysięcy złotych.